čtvrtek 20. srpna 2015

Den P: Přijímačky na Palackém!

Zdroj:
payload.cargocollective.com
Tak a je to tady! Kalendář huláká ráno 16. června, léta páně 2015. Všichni zelenáči právě rozrazili tak dlouho a pečlivě stavěný hrad z knížek kolem svých rozbolavělých zadnic a zablokovaných krčních páteří a utíkají na vlak, na autobus, na tramvaj, do auta a dva opravdu marné případy čekají na metro. :-)

Čekání jim urychluje bryskně se mihotající film před jejich očima: právě dávají krátkometrážní instruktážní video s názvem: 50x a stále poprvé - v hlavní roli proteinogenní aminokyseliny. Během marného rozpomínání se na tryptofan stíhá mozek počítat rovnoměrně zrychlený přímočarý pohyb blížícího se dopravního prostředku s odchylkou, za kterou by se ani policejní radar nemusel stydět. Vzhledem k tomu, že na snídani nebyl ráno čas, peritoneální dutina tančí Tanec svatého Víta a to jediné, na co je schopen člověk myslet, by se dalo shrnout do myšlenky na vrozený obranný reflex, při kterém se peristaltika oesophagu obrátí dnem vzůru. Že by tréma? A kvůli nadopování Guaranou, taurinem, kofeinem, kodeinem a vědomostmi, už se prostě nedá lidsky říct, že se člověku chce zvracet.

Den P: Přijímačky na Palackém.Tak a teď konec srandy. Snídaně se stihla. Tréma se taky dostavila. Den předem se místo učení musela dokoukat poslední epizoda Game of Thrones. Cestu na to veřejné popraviště z kolejí mi zpříjemňují kamarádky, které díky svému rodovému jménu mají to štěstí, že už tuhle psychickou torturu mají za sebou, a jejich výrazy ve tváři, kdykoliv přijde slovo na přijímačky, jež právě dopsaly, mi na sebevědomí doopravdy nepřidává. 

Uvidíme, řekl slepý a ateista vedle něj dodal: Děj se vůle Boží.

V ruce pozvánka ke zkouškám a občanka, před očima masa lidí deroucí se dovnitř. Vlastně si až člověk říká, kolik lidí se může skrývat pod takovými písmeny v abecedě... Určitě by se všem lépe dýchalo v přeplněném vestibulu starých teoreťáků, kdyby zmizely všechny ty ustarané maminky a pyšní tatíčkové s vážnou tváří. Při "check-inu" člověk obdrží krásný centropen s logem fakulty. Za téměř šest stovek to mohlo být aspoň tričko, ale i tenhle upomínkový předmět mi tuhle taškařici uchová v dobré paměti. 

Dveře místnosti, kde se má přijímací zkouška pro mě konat, se konečně otevírají a dvě zadavatelky si do místnosti nesou občerstvení, kterého se po celou dobu přijímaček ani nedotkly! (A že člověk na ten chlebíček měl chuť!) Vítají nás, provádí sáhodlouhým školením, které musím podruhé za život přetrpět a končí jej tou krásnou a infatilní větou: "Doufáme, že se uvidíme ve stejném počtu v září na úvodní přednášce do studia." (Ach, jak já miluju cynismus :-)

Papíry jsou rozdány, záznamové archy vyplněny ID kódem, který každý uchazeč dostal v dopise-pozvánce k přijímačkám a na tabuli se doškrabává křídou poslední číslice u časovky značící deadline, v tom horším případě uchazečův na půdě univerzity.

A protože si určitě všichni dokázali spočítat kapacitu učebny, vydělit toto číslo dvěma a z výsledku usoudit kolik se tam vleze uchazečů, určitě nenastala situace, že by v první řadě byl "full house". No samozřejmě, že kupecké počty jsou ty nejhorší, tak jsme se prostě mačkali.
(Kamarádka mi ještě zpětně líčila, že v tuhle chvíli vběhl do učebny jeden ze studentů pomáhající s organizací přijímacího řízení a donesl jednomu z uchazečů svačinku z McDonaldu se slovy: To posílá táta. - Beztak uvnitř Big Macu byly správné odpovědi! :-)

Při všech těch papírech (3 odpovědní a štos otázek zcvaknutých koníkem) se na mysl vkrádala jediná hrůzná myšlenka - něco spadne na zem! Fajn, tři minuty přehrabování v papírech, zatímco se strachem zjišťuji, že ostatní píšou jako diví. Tak se jde na to, ať nevyčnívám z davu!


Říkám si, začnu chemií, rok jsi ji dělal na vysoké, pak ses zahrabal do modelovek, není Boha! Znalecky kroužkuju jednu otázku za druhou. Příklady rovnou bouchám do kalkulačky. A pak přijde biochemie a já si hned vzpomínám na MEME, které nám kolovalo při učení na zápočet z organiky.


Spravím si chuť biologií, a taky že se tak stalo. Některé pasáže byly familierně známy z knih paní Chalupové-Karlovské, některé byly doopravdy středoškolské, což je na přijímací testy lékařské fakulty nikoliv nutné, jak by se mohlo zdát, ale spíš vlídné gesto. :-)

Fyzika? Nebyla takovou osinou v zadku. Vlastně se dá docela v pohodě zvládnout ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že po uchazeči nechtějí znalosti fyziky, leč pouhé zapamatování si xyz výpočetních vztahů od svislých vrhů přes energii nabitého kondenzátoru až po Planckovu třešínku na dortu v podobě: E = hf. 

A zpátky k chemii. Acetaly, poloacetaly, enzymy a další všetečné otázky, za které by se jakýkoliv bulvár nemusel stydět. Tož něco se tam zakroužkovat musí, že ano. (pozn. - A taky jsem z chemie měl nejméně bodů - 37. :-)

Z "usilovného" počítání nás snad jen jednou vyrušily zadávající tím, že si na počítači pustily video a nezkontrolovaly, zda jsou vypnuté reproduktory v místnosti. Prvních pár beatů uniklo a probralo veškeré spáče z jejich hibernativního uvažování. "To abyste neusli." řekla se smíchem. Hm, okay. Seems legit. Such a pun.

Nuže, tak plynou cenné minuty dál, dokud se neuchýlily ke zdárnému konci. Všechno zkontrolovat, založit do složky a odevzdat. S prvním krokem z učebny všechnu tu negativní auru zahodit, z plných plic se nadechnout prohmátnout si kapsu, ve které se schovávala památka na tento moment (bylo na čase, ten fix z minulého roku mi v organickém názvosloví dopsal - To abych si za rok podal zase přihlášku, když ty fixy déle nevydrží...). Vykročit ven z budovy. Vytáhnout telefon a zavolat ostatním ve snaze zjistit, kde se nacházejí. Ještě to samé odpoledne lomeno večer padly tři flašky vodky a Jégra. A že bylo co slavit... Dorazily výsledky z Masárny. :-)

Zajisté pochopíte, že svůj příběh záměrně trochu odlehčuju cílenými frázemi, aby to nepůsobilo celé tak depresivně, jak se to ve skutečnosti může zdát, nicméně, takhle nějak v kostce vypadaly přijímací zkoušky pro akademický rok 2015/2016.

10 komentářů:

 1. Ahoj Zhrzený, moc gratuluju k přijetí. Už se těším na další články! :)
  Co dnešní zápis? Prozradíš jaký sis vybral kroužek?

  Budoucí spolužačka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,

   díky, své kolegyni a spolužačce rovněž balhopřeju. Snad to nějak přežijem, když už jsme se na to dali, že ano? :-)
   Zápis... no... byl jsem na dovolené. :-D Jako každý ostatní jsem nejspíš chtěl 2A, ale tak i se svým nastávajícím kroužkem jsem docela spokojený. :-)

   Vymazat
  2. Též děkuji, kolego. :) Věřím, že to ve zdraví zvladneme a doufám, že spolu budeme vycházet.
   Mimochodem chtěla bych pochválit nové články, píšeš dobře, a upřímně jsem se u nich pobavila. Myslím, že jsme nejspíš ve stejném kruhu, pár pasáží mi připadá povědomě. :)

   Teď už spolužačka :)

   Vymazat
 2. Taky gratuluji k přijetí! :)
  Já zase letos nastupuju na MUNI a už se nemůžu dočkat! :) U tebe to nakonec vyhrála Olomouc? Taky jsem dělala přijímačky, ale teda hrozně jsem chtěla do Brna, tak jsem byla šťastná, že to vyšlo :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vřelé pozdravy letí do Brna!

   Mám tam kamaráda z chemických studií, tak se mi o něj dobře postarejte a moc ho nezkažte! :-) U mě to vyhrála Olomouc no, je to srdcovka. Město, lidi, fakulta... prostě všechno.
   To je to nejdůležitější, jít si za svým, tak to má být. Určitě ses rozhodla správně, vykroč pravou nohou! A někdy si můžem vyměnit historky a postřehy z natáčení, kolegyně! :-P

   Vymazat
  2. Normálně ti závidím, že už máte školu, nemůžu se dočkat pondělka po těch třech měsících doma :P Neboj se, o kamaráda bude dobře postaráno :) Olomouc je krásné město, ale pro mě je zase Brno jednička, už jsem tam strávila rok života, mám tam kontakty a kamarády, však to znáš a je to kousek od domova :) Budu sledovat tvé články a taky jsem si tě připla pod panel kamarádů. Tak ať se ti líbí a dlouho ti vydrží motivace ke studiu :P

   Vymazat
 3. Ahoj Zhrzený,

  ráda bych zkusila příští rok přijímačky,ale trochu se bojím té chemie :D. Nepamatuješ si prosím, na co byly zaměřené příklady z chemie v letošních přijímačkách?

  Děkuji za odpověď a hodně štěstí ve studiu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj!

  Pokud si pamatuju dobře, nebyl zrovna s počítáním chemie bůhvíjaký problém. Náročností asi adekvátní alternativy k příkladům v té zelené knížečce vydanou LF nebo v té Chemii stručně a jasně od Dvořáčkové. :-)

  Kdyby něco, určitě se ozvi.
  Díky a tobě taky hodně štěstí ve tvém počínání! :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj :)
  Mám asi takový hloupý dotaz, ale zeptat se musím :D
  Chci se nejvíc dostat na medinu do Olomouce a mám tyto knihy, že kterých vycházím (rychlokurz chemie a fyziky, chemie v testových otázkách a odpovědích, 2000 otázek z biologie a genetiku od Chalupove). Jak moc se bere z těch knížek na přijímačky, má cenu se otázky hlavně třeba z fyziky a chemie učit na zpaměť nebo jsou opravdu jen vzorové ? Chtěla bych nahnat co nejvíce bodů :)
  Evka :)

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Zhrzený!
  Ráda bych se přidala k dotazu výše – tedy jak je to s otázkama ze "slavných knih", objevují se na přijímačkách hojně?
  Díky za odpověď!))

  OdpovědětVymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)