středa 19. srpna 2015

Materiály "mimoolomoucké"

Krátký seriál o studijních materiálech k přijímacímu řízení na Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci nám vygradoval posledním ze tří pilířů nutných ke zdolání - chemií, z mého pohledu nejkrvelačnějším soupeřem.

Teď je ta vhodná doba (zarytě nepropagovat knihy univerzitního nakladatelství, ale jen protentokrát!) zaměřit naši pozornost vstříc ostatním fakultám odchovávající kolegy, dělníky "bílé mafie". :-)
Co si pro nás připravily? Jaké mají materiály? Jsou těžší? Lehčí? Jdeme na to!

1. LF UK

Ze zdvořilosti se hodí začít tou nejstarší dámou na našem územím a také domovem, laikům i medikům, známé legendy prof. MUDr. Radomíra Čiháka, DrSc. Co si pro nás Universitas Carolina Pragensis připravila?

Vloni jsem kupoval tady tuhletu sbírku překrásně barevných brožurek, ale lhal bych, kdybych řekl za kolik... Paměť mi už tak dobře neslouží. Biologie nabízela 1730 otázek, chemie méně, jen 1284 otázek, a fyzika úplně nejmíň - 1262. A ejhle, dneska při psaní článku koukám, že tyhlety "zázraky" jsou už "outdated" a že na děkanátu 1. LF UK na ul. Kateřinské si můžete vyzvednou zbrusu novou knihu modelovek, vydanou už pro tento rok 2015/2016. Tak jsem začal čmuchat a našel jsem na oficiálních stránkách 1. LF UK a serveru kampomaturite.cz , že nová knížka stojí tři stovky nebo v případě, že si ji chcete nechat poslat tak 380, že losování otázek z celého tohoto "bazénu možností" stále probíhá, ale že otázek značně ubylo: 642 testových otázek z chemie, 631 otázek z fyziky a 865 otázek z biologie. Podle informací, které jsem zjistil od kolegyně Bloncky (její stránky najdete v pravé části webu), se akorát počet otázek ze starých (trojbarevných) zredukoval do jedné knihy. Jsou přijímačky díky tomu lehčí? Těžko soudit, budu rád, pokud se mi někdo ozve, kdo s tou novou knížkou má zkušenosti. Předem dík!

Než získám nějaké informace o novém vydání, shrnul bych to staré, protože si myslím, že stále k němu mají lidi přístup přes různé burzy na Facebooku aj.:
+ Moc moc moc moc otázek.
- Na UPOLu se Vás na běhavé ptáky doopravdy ptát nebudou. :-)
- Vyšší pořizovací cena.
- - - (Alespoň pro mne) Značení správných odpovědí přímo v textu otázky velkými písmeny. Skládání origami na zakrytí vážně nebyl ten nejlépe strávený čas.

LF MUNI

Universitas Masarykiana, místo notoricky známé pro své "uber-epické-ultimátní" přijímací testy. Poprvé jsem je psal bez toho, aniž bych znal jejich skripta sloužící jako modelové otázky, podruhé už jsem tu samou chybu neudělal. Okolnost, že člověk často rozumí snad jen spojkám a interpunkci v něm zanechá nějakou tu stopu.

Podle údajů z oficiálního webu Masarykovy Univerzity je cena této brožurky nastavena na 38 Kč. V porovnání s Prahou - zadarmo. Obsah modelovek vás nejspíš rozpláče stejně jako mě, když jsem je poprvé viděl, nicméně je třeba myslet na to, že tyto otázky nejsou dělány tak, aby z nich šlo v pohodě mít 100% úspěšnost, protože i po roce vysokoškolské chemie pro mě zůstaly odpovědi na některé otázky prostě záhadou. Každopádně garantuju, že se podobné ne-li stejné otázky objevují standartně na přijímačkách právě v Brně, akorát třeba když se ptají v Testových otázkách "co tam patří", přijímačky se ptají na to, "co tam nepatří".

+ Moc moc otázek, méně než ve starých z 1.LF, ale více než z té nové.
+ Obtížnost.
+ Cena.

V poslední řadě přikládám odkaz na ukázku testů z roku 2014, která je zveřejněna na stránkách lékařské fakulty volně ke stažení. Já jsem to pdfko stáhnul a nahrál na ulož.to, protože netuším, jak dlouho je tam hodlají ještě ponechat. Za každým oddílem jsou správné odpovědi. A ano, letos se v Brně objevily stejné otázky, jako jsou položené tady v tomhle souboru. :-)


Máte další materiály a modelové otázky z jiných fakult? Napiště mi a doplníme společně tento seznam! :-)

3 komentáře:

 1. Ahoj, ano, brněnské skripta mi taky daly pořádně zabrat :D Na to, jak jsou tenké.... jinak hodím si na svůj blog odkazy na tvé články ohledně přijímaček na LF UPOL, doufám že ti to nebude vadit, máš to krásně zpracované, já bych asi smysluplný článek napsat nedokázala :D :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Nadšená!

   Zase můžeme být rádi, že přelouskat tu knížečku trvá déle než přečíst Hru o Trůny! :-) Díky ti, moc si toho vážím, snad se najdou lidi, kterým se můžou jednoho dne hodit. :-) Připnu si tě na pravý panel pod Bloncku, rozšířím svůj seznam přátel-kolegů napříč republikou.

   Hodně štěstí!

   Vymazat
 2. Koupím vypracované otázky na 1.LF - biologie. Dám za ně celé království!! Moc děkuji :-)

  OdpovědětVymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)