úterý 18. srpna 2015

Odkud se (ne)učit na přijímačky? Díl druhý: Fyzika.


Úvodní formalitky máme za sebou a pár dní volna ještě před námi, nuže, čím jiným začít než takovým malým seriálem o přijímačkách. Druhý díl jsem přislíbil fyzice. Ta sama o sobě nemá tak košaté možnosti, jako jsme mohli vidět u biologie, ale to je pro nás dobrá zpráva! Není třeba shánět další štos knih. :-)


Ještě pro pořádek uvedu odkaz na oficiální stránky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se přímo pod touto kotvou nachází dokument, v němž jsou vyjmenovány tématické okruhy k přijímačkám (Světe, div se, je tam VŠECHNO :-) ), ale co víc, pod každým předmětem je dále uvedený seznam doporučené literatury. Věřím, že už jsi ten seznam někdy viděl/a, nicméně, důvěřuj, ale prověřuj, znáš to. :-)

Okruhy otázek k přijímacím zkouškám a doporučená literatura.

Fyzika

1. Fyzika pro I. - IV. ročník gymnázií.
Upřímně, jediné učebnice, které jsme na střední škole používaly byly ty bílé brožované Fyziky pro gymnázia od Promethea. Za celé čtyři roky pečlivého střádání těchto knížek jsem dospěl k jedinému závěru: Na gymplu jsem je otevřel asi jen třikrát, když bylo třeba něco vypočítat a ještě si nejsem ani jistý, jestli to byla moje vlastní knížka. :-) 

Obrovskou nevýhodu vidím v nutnosti posbírání všech knih, kterých je přibližně tolik co Pokémonů. Komu by se chtělo pořizovat 8 knih (už jen pro tu "finanční náročnost") a pak ještě zvlášť sbírku úloh. Nepraktické, ale obsahuje pár řešených příkladů z každé kapitoly. Příklady pak nejsou úplně banální, což je na druhou stranu pozitivní bod pro knihy.

Hodnocení: 5/10
Poměr cena/strana: cca 0,5 Kč/str. za díl

SVOBODA, Emanuel, Milan BEDNAŘÍK a Miroslava ŠIROKÁ. Fyzika pro gymnázia. 5., přeprac. vyd. Praha: Prometheus, 2013, 227 s. ISBN 978-80-7196-431-5.

2. Přehled středoškolské fyziky
Stejný autor, příjemná změna. Celá středoškolská fyzika v jednom kabátě. 9 kapitol se stará o roztřízení látky od mechaniky až po molekulovou fyziku. Musím říct, že se kniha čte vcelku dobře. Všechny důležité vztahy a definice jsou odděleny v rámečcích pro přehlednost od zbylého textu. Kniha je plná obrázků a schémat (ano, samozřejmě, že to není jediná kniha s ilustracemi). K dokonalosti by ji chybělo jediné: příklady a úlohy, ty tady chybí.


Hodnocení: 7/10
Poměr cena/strana: cca 0,54 Kč/str.

SVOBODA, Emanuel. Přehled středoškolské fyziky. 4., upr. vyd. Praha: Prometheus, 2005, 531 s., [12] obr. barev. příl. ISBN 80-7196-307-0.

3. Fyzika stručně a jasně. Přehled  fyziky  v příkladech a testových otázkách. /// Fyzika pro každého, Rychlokurz fyziky.
Držte si klobouky a pečlivě se připravte na to, co si na nás fakulta nachystala nyní. Bod 3 a 4 jsou knížky docenta Kubínka (PřF, strašně příjemný a charismatický člověk :-) a profesorky Kolářové (LF, zatím jsem neměl tu čest). Díváte se pořádně? Fajn, třeba mi pomůžete rozluštit tuto záhadu: Fyzika pro každého (obr. vlevo) má (jak se v citaci píše) 277 stran a Fyzika stručně a jasně (obr. vpravo) 204 stran. Obě jsou stejného rozměrového formátu. 73 stran rozdíl. A teď přijde to nejlepší: Knihy jsou naprosto identické!


Netuším, kde se vytratilo těch 73 stran. Příklady stejné, odpovědi stejné, zdroje stejné, věty stejné - a tomu se říká rok práce na nové knize. :-)

Pro ilustraci jsem náhodně otevřel stránky na stejné kapitole:

A to ještě není všechno! Existuje ještě jedna velmi stará, pavučinou opředená kniha, kterou jsem našel v archivu ústřední knihovny univerzity s názvem: Fyzika v příkladech a testových otázkách pro uchazeče o studium na VŠ: učebnice k přijímacím zkouškám, z roku 1996, která je opět úplně identická. :-)

Tu poslední stejně už v knihkupectví nenajdete, ale avizuju proto, abyste po ní zbytečně nesahali v knihovnách, když už máte jednu z předešlých. Já to nevěděl

A nyní už konečně: Knihy jsou polopatické, leč méně obsáhlé než Svobodův Přehled. Na druhou stranu od Svobody obsahují příklady a úlohy. Nejen klasické početní s volnou odpovědí, ale také výčet z možností A, B, C, D a také úlohy, kde jsou správné dvě ze šesti možností... nevypadá to tak trochu jako přijímačky? Vypadá! :-) Chytrému napověz a hloupého trkni.

Hodnocení: 9/10
Poměr cena/strana: 1,47 Kč/str. (Stručně a jasně); 0,53 Kč/str. (Rychlokurz)


 KUBÍNEK, Roman, Hana KOLÁŘOVÁ a Renata HOLUBOVÁ. Fyzika pro každého, aneb, Rychlokurz fyziky. Olomouc: Rubico, 2009, 277 s. ISBN 978-80-7346-095-2.

KOLÁŘOVÁ, Hana a Roman KUBÍNEK. Fyzika stručně a jasně: přehled fyziky v příkladech a textových otázkách. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2008, 204 s. ISBN 978-80-244-2083-7.

KUBÍNEK, Roman a Hana KOLÁŘOVÁ. Fyzika v příkladech a testových otázkách pro uchazeče o studium na VŠ: učebnice k přijímacím zkouškám. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 1996, 211 s. ISBN 80-85839-07-5.

Fyziku tímto máme za sebou, protože tady opravdu nic světaborného vymyslet nelze. Poslední díl se zaměří na mou oblíbenou chemii.
Přijímačkám zdar!

2 komentáře:

  1. AHOJ :)
    Mozem sa opytat, ak mam rychlokurz fyziky (modru knihy), odporucas kupit aj fyzika strucne a jasne, alebo je to uplne to iste a ozaj sa neoplaca kupovat dalisu ? :) A este otazocka k prijimackam, Vsetko je robene formou A,B,C,D a obcas mozu byt aj 2 odpovede spravne ? :) Dakujem :)

    OdpovědětVymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)