pondělí 17. srpna 2015

Odkud se (ne)učit na přijímačky? Díl první: Biologie.

Úvodní formalitky máme za sebou a pár dní volna ještě před námi, nuže, čím jiným začít než takovým malým seriálem o přijímačkách. Přijímací řízení by totiž mělo zajímat úplně každého smrtelníka, který byl během těch posledních (jediných?) čtyř let na střední škole líný, pilný, leč nedostačujíce, neduživý, nerozhodný na jakou školu se vydat, zkrátka by měl zbystřit každý, kdo se cestou na zápis nemůže projít růžovou zahradou jménem: "Upuštění od přijímacího řízení".

Ano, správě, tenhle zřejmě krátký seriál bude pro každého, kdo si nesáhl byť jen malíčkem na celkový studijní průměr 1,07 a nižší. Ve finále je vlastně jedno, jak velký mozek pod tou čupřinou člověk má, ani nezáleží jestli to kulaté razítko na vysvědčení oznamuje, že daný uchazeč vystudoval pralesní podhorský gympl nebo třeba Pražský PORG.

Jak jistě každý ví, ono osudné řízení se skládá ze tří částí: Biologie, Fyzika, Chemie. Já bych se rád nyní zaměřil na jednotlivé odzkoušené knihy, ze kterých jsem se já a mí přátelé učili.

Ještě pro pořádek uvedu odkaz na oficiální stránky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se přímo pod touto kotvou nachází dokument, v němž jsou vyjmenovány tématické okruhy k přijímačkám (Světe, div se, je tam VŠECHNO :-) ), ale co víc, pod každým předmětem je dále uvedený seznam doporučené literatury. Věřím, že už jsi ten seznam někdy viděl/a, nicméně, důvěřuj, ale prověřuj, znáš to. :-)


Biologie

Nuže, co nám tady doporučený seznam literatury k přijímacímu řízení nabízí? 
1. Učebnice biologie v rozsahu učiva na gymnáziu.
No výborně, počítejme s tím, že ne všechny gymnázia jsou na stejné úrovni, ale maturitní otázky by měly přibližně odpovídat. Já osobně jsem si s vypracovanými maturitními otázkami vystačil, ale dostala se mi do rukou Biologie pro gymnázia od Zicháčka, prolistoval jsem si ji a zdála se mi jako vhodné resumé potřebných znalostí. Když už nutně ucelenou učebnici, tak Zicháčka, třebaže mě osobně by přišel zbytečný.

Hodnocení: 5/10
Poměr cena/strana: 0,77 Kč/str.

JELÍNEK, Jan a Vladimír ZICHÁČEK. Biologie pro gymnázia: (teoretická a praktická část). 9. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2007, 575 s., [92] s. barev. obr. příl.:. ISBN 9788071822134.

 2. 2000 testových otázek a odpovědí.
Teď přichází opravdová lahoda. Jedná se o opravdový poklad. 2000 otázek - obrovské číslo, říkáš si, ale nezapomínej na to, že některé otázky o kytkách, jelenech, nezmarech a podobné havěti nejsou tak důležité jako člověk, genetika, fylogeneze, ontogeneze, parazité a další srandy. Vřele doporučuju, protože u přijímaček oceníš, když nastane chvíle, kdy čteš otázku a víš jak skončí. Neříkám, že bývají totožné všechny, řekněme, že jsou velmi typově obdobné.

Hodnocení: 8,5/10
Poměr cena/strana: 0,37 Kč/str.

LUBOMÍR KINCL, Vlastimila Chalupová. Biologie: 2000 testových otázek a odpovědí. 3., dopl. vyd. Olomouc: Rubico, 2007. ISBN 8073460750. 


3. Obecná biologie – evoluce, biologie buňky, genetika s 558 řešenými otázkami.
Ano, ano, a ještě jednou ano. 2000 otázek je sice hodně velká sbírka, ale u téhle mršky je třeba více přemýšlet. Otázky jsou parádně koncipované, nechci říct, že matoucí, ale právě tady jsem zjistil, že stačí slovo, aby změnilo význam celého dotazu. :-) Vřele doporučuji, neboť před každou tematickou sérií otázek následuje krátká kapitola s uceleným přehledem. Pěkně zpracovaná a dostačující kapitola evoluce a když řeknu, že se jedná o doporučenou knihu i pro buněčné biology, nemá cenu zpochybňovat buěčnou část a ani tu genetickou.

Hodnocení: 9/10
Poměr cena/strana: 0,7 Kč/str.

CHALUPOVÁ-KARLOVSKÁ, Vlastimila. Obecná biologie: středoškolská učebnice : evoluce, biologie buňky, genetika : s 558 řešenými testovými otázkami. 2., opr. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2010, 206 s. ISBN 978-80-7182-282-0. 

4. Modelové otázky pro přijímací  zkoušky z fyziky, chemie a biologie.
 Tuhle "knížku" bych měl uvádět u každého z předmětů, ale neudělám to. Modelové otázky? A tak jo, za dvacet korun ucházející investice. Není víc co dodat. Váš stůl se bez nich obejde, ale když je máte, proč je nevyužít. Jen bych mohl naznačit, že vyjma příkladů, letošní chemie byla těžší než v této brožurce.

Hodnocení: 6/10
Poměr cena/strana: 0,47 Kč/str.

KOLÁŘOVÁ, Hana, Svatava DVOŘÁČKOVÁ a Vlastimila CHALUPOVÁ-KARLOVSKÁ. Modelové otázky pro přijímací zkoušky z fyziky, chemie a biologie. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2005, 43 s. ISBN 80-244-1158-x. 

Tím jsme tak trochu vyčerpali prvotní seznam doporučené literatury. Pokud vaše hladové krky stále touží po další kapce vědomostí, nabízím sladký bonus. Knížky, které jsem přečetl a mohu doporučit, byť na seznamu nejsou.

 5. Somatologie.
Knížka Ivana Dylevského už na přebalu hlásá, že je určena pro střední zdravotnické školy a bakalářká studia škol vysokých. S tou anotací, že se používá i pro nižší ročníky lékařských fakult... tím bych si nebyl tak jistý. Velmi čtivý kousek, jehož 480 stran ( A5) může člověk zhltnout během pár dnů. Každá ze soustav je popisována nejen pro dospělé, ale i děti (ryze pro "fajnšmekry", je třeba znát stejně pouze základy jako Botallovu dučej, surfaktant a fontanely a kniha mluví zatím zbytečně obsáhleji). Zajímavě popsaná CNS a PNS. Obsahuje důležité základní číselné údaje (glykémie, krevní obraz atd.). 

Hodnocení: 9/10
Poměr cena/strana: 0,65 Kč/str.

DYLEVSKÝ, Ivan. Somatologie. Vyd. 2., přeprac. a dopl. Olomouc: Epava, 2000. ISBN 9788086297057.

6. Kapitoly z obecné genetiky.
Tato skrpita jsem objevil díky volitelnému předmětu PřF UPOL - obecná genetika, tudíž se opravdu nic neděje, že byste se k nim neměli jak dostat. Kniha je pěkně ucelená, obsáhlá, ale moc moc moc moc moc zdlouhavá, třebaže hezky polopaticky vysvětluje úplně všechno (nebo právě proto?). Každopádně přečetl jsem to a dvakrát jsem u nich usnul (A to mají jen 120 stran cca!).

Hodnocení: 7/10
Poměr cena/strana: N/A

ŠAFÁŘOVÁ, Dana. Kapitoly z obecné genetiky. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011, 113 s. ISBN 978-80-244-2822-2.

7. Základy buněčné biologie
Monstrózní kniha familiérně známá po svém autorovi jako Alberts. Jedná se o první bichli, kterou vám do ruky vrazí každý buněčný biolog na vysoké škole. Moc ilustrovaná, moc přehledná, moc tlustá. Zajímavé čtení, byť jsem nikdy neměl vnitřnosti v dobrém rozpoložení a čas na to ji celou přelouskat. Obsahuje však pěkné informace o biochemii buňky.

Hodnocení: 7/10
Poměr cena/strana: 2,14 Kč/str.

ALBERTS, Bruce. Základy buněčné biologie: úvod do molekulární biologie buňky. 2. vyd. Ústí nad Labem: Espero Publishing, 2004, xxvi, 630 s. ISBN 80-902906-2-0.

8. Somatologie Anatomie a fyziologie člověka -- 630 testových otázek a odpovědí
Poslední kousek opět z dílny Vlastimily Chalupové. Tuhle knihu jsem viděl u své kamarádky. Zatím jsem ji ale v ruce neměl, tudíž v září si ji ve studovně prolistuji a doplním krátké pocity a nálady.

Hodnocení: N/A
Poměr cena/strana: 0,91 Kč/str.
CHALUPOVÁ-KARLOVSKÁ, Vlastimila. Somatologie: anatomie a fyziologie člověka : 630 testových otázek a odpovědí. 1. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2006, 156 s. ISBN 80-7182-187-x.


Tím jsem jsem asi vyčerpal všechny biologické materiály, které se mi během přijímačkového období dostaly pod ruce a byly užitečné k přijímacímu říženi na LF UPOL. Případné další knihy budu průběžně dopisovat v průběhu času, třeba i na vaše podněty.

Příští díl věnujeme Fyzice.
Snad jsem vás moc nevyčerpal! Bude hůř! :-)

2 komentáře:

 1. Ahoj, prosim ta, boli na prijimackach do olomouca aj otazky z oblasti zoologie?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,
   za nás ještě ne. Jediná zoologie, která se v přijímačkách objevila byla zoologie parazitů člověka. :-) Doufám tedy, že si tento koncept fakulta ponechala dodnes.

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)