středa 19. srpna 2015

Odkud se (ne)učit na přijímačky? Díl třetí: Chemie.

Úvodní formalitky máme za sebou a pár dní volna ještě před námi, nuže, čím jiným začít než takovým malým seriálem o přijímačkách? Než jsme se nadáli stojíme u třetího, nezbořitelného pilíře přijímacího řížení, a tím není nic jiného než chemie. Skoro nikdo ji nemá rád (Proboha proč?). Chemie je všude kam se podíváme! S kamarádem jsme se rok uklidňovali tím, že celé to jádro - to gró - chemie musí být jednoduché, logické a pochopitelné, no zatím jsme se k němu ale neprokousali. *sigh* 
Chyťte si buřinky, ponoříme se do víru chemických učebnic a skript.


Ještě naposledy pro pořádek uvedu odkaz na oficiální stránky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se přímo pod touto kotvou nachází dokument, v němž jsou vyjmenovány tématické okruhy k přijímačkám (Světe, div se, je tam VŠECHNO :-) ), ale co víc, pod každým předmětem je dále uvedený seznam doporučené literatury. Věřím, že už jsi ten seznam někdy viděl/a, nicméně, důvěřuj, ale prověřuj, znáš to. :-)

Okruhy otázek k přijímacím zkouškám a doporučená literatura.

Chemie

 

1. Učebnice chemie v rozsahu učiva na gymnáziu.
Chá! Chá! Palacký 1:0 Důvěřivý uchazeč. Hledám ji doopravdy dlouho. Hledám učebnici V ROZSAHU gymnaziálního učiva, aby pokryla požadavky přijímacího řízení. A našel jsem? Ne! Proč? Půlku každé středoškolské knihy tvoří anorganický oddíl, který, jak to kulantně říct... potřebujete ze všeho nejméně, kdežto biochemie, organika a celkově chemie biomakromolekul se odbyde na pár stranách... Enzymy, metabolity, důležité cykly, všechno (pro přijímačky) potřebné rozhodně nedosahuje formy a srozumitelnosti k úspěšnému složení.

Nicméně, pokud doopravdy nutně preferujete učebnici chemie, předložím vám Odmaturuj! Zaprvé to je učebnice, ze které jsem se učil na střední škole já, tudíž nemám moc s čím srovnávat a zadruhé je vcelku přehledná a systematická. Jsem sice majitelem prvního vydání z roku 2002 a nyní je na trhu dostupné vydání druhé (od r. 2014), takže (Zatím! Mrknu na to v knihkupectví!) si nejsem jistý, do jaké míry opravily chyby a neduhy, nicméně pokud chemii, tak Odmaturuj!

Hodnocení: 6/10
Poměr cena/strana: 1,02 Kč/str. (2. vydání)

Odmaturuj! z chemie. Vyd. 1. Brno: Didaktis, 2002, 208 s. Odmaturuj!. ISBN 80-86285-56-1.
  
2. Chemie v testových otázkách a odpovědích.
Zbystřete, zase se chystám pro změnu chvilku chválit! Najdete zde vskutku přehledné množství kapitol: Stavba atomu, Prvky a sloučeniny, Obecná chemie, Organická chemie, Biochemie a Chemické výpočty. (Pokud si troufnete, můžete zkusit počítat i něco ze zdejší chemické sekce :-) Kvalitní otázky, kvalitní zpracování, zajímavostí je, že obsahuje i bloky otázek s volnou odpovědí, to patrně proto, aby se nejednalo o pouhé bezduché kroužkování písmen. Chválím! A teď, když už jsem vás na tuto knihu alespoň trochu nalákal, můžu škodolibě říct, že pochází z roku 1996 a že se tudíž už nedá sehnat ve volném prodeji. Fajn, když nejde koupit, tak si ji aspoň půjčím, že? Dobrá, uvedeme si věci na správnou míru. Z osmi fakultních (schválně uvádím rezidentní knihovny, jejichž alma mater stojí za vznikem knihy) a jedné centrální, obrovské knihovny se nachází jeden jediný majestátný výtisk na půdě Lékařské fakulty a ještě k tomu pouze k prezenčnímu půjčení! Paráda, ne? Nezbývá tedy nic jiného než se ponořit do hledání mezi antikvariáty a burzami ve snaze najít co nejméně zdevastovaný výtisk.

Hodnocení: 8/10
Poměr cena/strana: N/A

DVOŘÁČKOVÁ, Svatava a Jitka ULRICHOVÁ. Chemie v testových otázkách a příkladech. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 1997, 175 s. Středoškolská učebnice. ISBN 80-85839-16-4.

3. Chemie pro každého, Rychlokurz chemie.
Pod tímto názvem se ukrývá takové rozporuplné jsoucno. Obrovským kladem je zaměření právě na ty části, které jsou u přijímaček největší osinou v zadku - organika a biochemka. Na konci každé kapitoly jsou opět otázky k procvičení, které nápadně připomínají přijímací otázky (Mrk! Třeba takové to evergreenové: Vyberte vzorce produktů hydrolýzy fenylalanylcysteinu:). Poslední část knihy je věnována chemickým výpočtům všecho druhu s tím, že je vždycky pár z nich exemplárně řešených přímo autorkou.

Tak a jelikož jsem slíbil nechválit věčně: Kniha obsahuje chyby. Na škodu je, že ani podle ISBN nejsem schopen dohledat o jaké vydání se jedná a jestli už (případné) novější vydání chyby opravilo. Ano, vždycky se objeví nějaká ta chybka, ale obzvláště chemie je v tomto nekompromisním oborem. Nelze prostě jen tak jednoduše udělat z orbitalu 3p orbital 3d. Nelze prostě jen tak jednoduše nenapsat správně vzorec nebo název sloučeniny. A to se bohužel stává. Věřím, že některým maturantům mohou takové skutečnosti ujít a proto je předem varuji, našel jsem jich jen pár, ale našel. (Biochemie s organikou by ale měly být v pořádku!) Pokud to myslíte s UPOLem vážně, nezbývá vám nic jiného než přinejmenším uvažovat o pořízení díla doktorky Dvořáčkové.

Hodnocení: 9/10
Poměr cena/strana: 0,56 Kč/str.

DVOŘÁČKOVÁ, Svatava. Chemie pro každého, aneb, Rychlokurz chemie. Olomouc: Rubico, 2011, 269 s. ISBN 978-80-7346-098-3.

Tím jsme opět vyčerpali možnosti základní literatury. Uchazečům, jdoucím z vysoké školy, doporučuji taktéž jakákoliv další skripta chemická. Olomouc jimi disponuje v poměrně širokém měřítku. S kamarádem jsme pár kapitol čerpali například ze Základů biochemie od Karlssona nebo z Organické chemie od kolektivu autorů Červinka, Dědek, Ferles. Hodně zajímavých a praktických organických a biochemických sloučenin obsahují skripta Průvodce některými úvodními kapitolami organické chemie původně určené k přípravě na kolokvium z předmětu OCH/OC1 na PřF, a proto neobsahují pouze názvosloví, ale také základní principy reakčních mechanismů organické chemie.

To je vše, co mě zatím napadá. Kdyby přišly další vzpomínky na to, co mi přišlo pod ruce, určitě tyto seznamy doplním.

Tak jsme tedy uzavřeli tento krátký seriál o doporučených pramenech k úspěšnému zdolání přijímacího řízení. Snad jsem vás neunudil, snad svými zkušenostmi ušetřím některým nejen peníze a čas. 

Ať se daří!
7 komentářů:

 1. Naprostá pravda, najít materiál k učení se chemie je peklo. Já zvolila jednu z nejzdlouhavějších cest aneb vzít sto učebnic, z každý vybrat to nejlepší a nejužitečnější k přijímačkám a maturitě a sepsat to dohromady. Výsledkem byly maturitní otázky o rozsahu pár set stran, které mi ale ušetřily další nervy s knižním materiálem. Práce trvala dva roky, ale ten finální pocit, že to člověk fakt dokázal a učit se z toho dá, to je pocit k nezaplacení. :) Ačkoli nutno dodat, že realita u přijímaček byla vskutku zdrcující, když člověk musel i tak čelit sloučeninám, které neviděl v žádné z všech těch existujících učebnic...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhou stranu, bys to teď mohla zkusit publikovat jako konečně ucelený celek :-) Jestli se můžu zeptat, jaké to byly učebnice? Třeba mi něco v přehledu chybí, co bys mohla doporučit.

   A s těmi sloučeninami... Svatá pravda, tohle by se mělo tesat do kamene. :-)

   Vymazat
  2. Dost lidí mi říkalo, ať to publikuju, problém je ale v tom, že určité procento pasáží jsem prostě jenom "zkopčila" z té učebnice, kde to zrovna bylo napsáno dobře. Takže by se to muselo ocitovat, což by dalo snad víc práce než samotné psaní. :D A tak to prostě (pro)dávám mladším spolužákům s podobnými cíly, jako jsem měla já. :)

   Jinak... stejně jako tobě mi celkem dobře posloužily učebnice Odmaturuj z chemie, Rychlokurz chemie a Chemie v testových otázkách a odpovědích (haha, já si ji stáhla a vytiskla, toť mé řešení nedostupnosti knihy). Něco málo z obecné a anorganické chemie mi dal Přehled středoškolské chemie, ale organika a hlavně biochemie tam stojí dost za prd, takže celkově knížku úplně neodporučuju.
   Tak trochu můžu doporučit Základy lékařské chemie a biochemie od p. Tomandla, který vedl přípravné kurzy chemie na MU v Brně. Kapitoly jako lipidy, sacharidy či aminokyseliny jsou tam rozepsány velmi podrobně, řekla bych místy až příliš. Musím ale upozornit, že je to spíše takový výcuc toho nejpotřebnějšího pro PZ do Brna, mnoho kapitol tam úplně chybí. Takže klasické středoškolské učebnice to nenahradí...
   Vím, že dost lidí se učilo i z Chemie pro čtyřletá gymnázia, tušímže třídílná publikace. Já ji téměř nevyužila, takže nemůžu hodnotit. No a nezapomeňme na názvosloví - Názvosloví organické chemie (Fikr, Kahovec) a Přehled chemického názvosloví, ty jsem tedy využila zejména při přípravě na přijímací zkoušky na Biochemii v Ol, kterou jsem měla jako záchranu, ale rozhodně se hodí i k přijímačkám na LF, kde se názvosloví taky objevuje dost. :)

   Ale mám pocit, že i když jsem toho vyjmenovala dost, stejně tím výčtem nikomu moc nepomůžu. :) Jak píšeš ve svém článku - v každé z učebnic je dost anorganiky, ale najít publikaci s obstojnou organikou a biochemií, to je oříšek. Takže tuhle tématiku jsem se učila z prezentací našeho učitele a z přednášek na YT (výborná přednáška je např. tato: https://www.youtube.com/watch?v=OtoPAghbymQ), takže se vyplatí na YT trochu zapátrat. Tož asi tak. Asi se o tom taky víc rozepíšu na svém blogu, tvůj článek mě inspiroval. :)

   Vymazat
  3. Ahoj. :) Bylo by možné si od tebe tvé dílo koupit, popř. za kolik? Kdyžtak můj email je: hanka.holeckova@gmail.com

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Nemohla jsem vůbec nikde sehnat onu učebnici Chemie v testových otázkách a odpovědích, tak jsem zkusila zapátrat po netu a našla ji alespoň v PDF na uloz.to, tak kdyby se to někomu hodilo, zde je odkaz https://ulozto.cz/!bGdkzK7p/chemie-v-testovych-otazkach-a-odpovedich-pdf

  OdpovědětVymazat
 4. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost ziskovosti

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)