středa 19. srpna 2015

Statistika, přesná věda o nepřesných údajích.

Zdroj: Pavel Konečný; zurnal.upol.cz
"Na medicínu se ročně hlásí moc lidí." Moc tě to nepovzbuzuje, protože to slyšíš z každé strany. Říkají to babičky, které už se v klubu důchodců pyšní doktorem v rodině, tetičky, co tě štípou do tváří pokaždé, co k nim přijdeš na návštěvu, a dokonce i ten vzdálený prastrejda, u kterého si každý přeje, aby letos na Vánoce zůstal doma a nejezdil. Jak to ale s těmi počty je ve skutečnosti? Máme se bát čísel? Mohou nám něco užitečného prozradit? Do kolika bodů berou? Jak to je s odvoláním? Zkusíme si na tyhle otázky odpovědět.

Největší nápor zažila opět lékařská fakulta. Na dvě stovky míst na všeobecném lékařství se přihlásilo 3447 zájemců. (Žurnál UP, 20. 6. 2015)
No tak to jsem v pr*eli, říkáš si, když vidíš ono ohromné číslo svítit na svém monitoru. Rychle popadáš kalkulačku z druhého šuplíku po levici a bušíš do ní ta čísla. Výsledek? 17 a nějaký ten chlup. Odpověď? Podle tohoto výroku se na lékařskou fakultu dostane každý sedmnáctý. Propadáš panice a hluboké depresi.

Omyl! Přesně taková je statistika. Vezme naprosto nesmyslné číslo, bez vypovídající hodnoty a udělá z něj závěr. Ano, univerzita doopravdy obdržela 3447 přihlášek na obor Všeobecného lékařství. Mysleli jste při bouchání čísel do kalkulačky, že se do tohoto hausnumera počítají úplně všichni nehledě na to, kolik přihlášek si může jeden člověk podat? To máme zubaře chtějící se dostat na průměr, leč bojící se, že s průměrem 1,02 klesá jejich šance. Skupina nerozhodných mediko-zubařů, kteří do poslední chvíle přede dveřmi zápisové místnosti neví, jestli nedělají chybu. Máme to všechny ostatní lidi, kteří ročně žádají houfně (letos 171 lidí) o upuštění od přijímaček pro svůj průměr a stejně ani nenastoupí.

Trocha balzámu na duši se dostaví v zápětí: Schválně, o kolik myslíte, že číslo nakonec klesne? Ze všech 3447 přihlášek na obor se dostavila "pouhá" polovina! Pouhá v uvozovkách? Nezdá se to, ale pořád je to hodně.
Přijímací zkoušku vykonalo 1816 uchazečů. (Statistický přehled výsledků přijímacího řízení, LF UPOL)
Mami, tati! Naděje umírá poslední a svět je opět o něco barevnější! Když teď popadneme kalkulačku, tak z onoho husí kůži nahánějícího čísla jsme bez použití černé magie vyčarovali číslo 9. Každý devátý uchazeč se dostane na lékařskou fakultu.

Pořád žádná sláva? Já si myslím, že se nám v tom pomalu, ale jistě dělá pořádek. Ze 150 (+10) bodů pro přijetí v prvním kole bylo letos třeba 122 bodů. Takto ohodnocených uchazečů bylo 203. Tak to máme 203 na přijímačky 134 na průměr a už je plno? Takhle to taky přece nechodí. :-) Nevěš hlavu! Dobrá půlka stejně nepřišla na první zápis, tudíž co? Tudíž berou odvolání!

Jak to s odvoláními vypadá? Prozatím mám potvrzené, že v druhém kole (prvním odvolávacím) obdrželi dopis uchazeči, kteří se umístili až na 415. místě. Jak se nám to promítne v naší statistice? Rychle popadneme kalkulačku a boucháme další várku čísel: 1826 : 415 = 4,4. O něco méně než každý čtvrtý uchazeč má brány lékařské fakulty otevřeny.

Kouzlo? Ne tak docela. Jenom jsme z původních šesti beznadějných procent úspěšnosti udělali rázem 18. Děcka, neztrácejte hlavu! Není to zase tak nemožné, jak se na první pohled může zdát ze zpráv a článků, tady máte důkaz. :-)

Zdraví 
Váš Zhrzený medik

7 komentářů:

 1. Ahoj :)
  je to sice už rok, co jsi tento článek psal, ale zrovna nyní je právě pro mne velmi aktuální, jako pro spoustu dalších, kteří se před pár dny dozvěděli, jak u přijmaček na UPOL dopadli :) Věta: "Prozatím mám potvrzené, že v druhém kole (prvním odvolávacím) obdrželi dopis uchazeči, kteří se umístili až na 415. místě" mě bude asi další dva měsíce držet v nejistotě :D Můžu se zeptat, jak jsi to zjistil? Případně jestli se jedná o poměrně běžné číslo, či bylo ten rok zrovna vysoké? :) Děkuju :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Zuzi!
   No, pokud mne pamět neklame, umístila se tak moje kamarádka a teď se mnou studuje. :-) Upřímně, je to první statistický údaj, který mohu mapovat a z letošních přijímaček budu dělat to stejné, ale nemohu ti říct, jak to bylo před dvěma lety a to z prostého důvodu: Vymýšlel bych si čísla, protože mě tehdy nenapadlo to nějak evidovat. Každopádně přeju hodně štěstí!

   Vymazat
 2. Ahoj, mňa zaujíma, či existuje nejaký konkrétny odvolací formulár, ktorý je potrebné vyplniť alebo to jednoducho môžem napísať aj sama? :) Ďakujem za akékoľvek rady

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, na odvolání jsem zatím u nás žádný speciální odvolávací formulář neviděl. Musíš to, bohužel, napsat sama! :-)

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj chtěl bych se zeptat jak jsou na tom středoškoláci,já chodím na zdrávku a pročítáním internetu dostávám pocit že kdokoliv kdo nechodil na gympl nemá šanci se na medicínu dostat, je tomu skutečně tak ? a je třeba se doučovat BIO,FYZ,CHE když je nemáme celé 4 roky ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý Filipe,
   nemyslím si, že by tvoje šance byly bezvýznamné, avšak bez nějaké systematické přípravy bys měl cestu mnohem složitější. Obzvláště, když tvrdíš, že tyto předměty celou dobu nemáš. Myslím si, že chemie s fyzikou budou dělat docela neplechu, ale není to důvod zahodit flintu do žita! :)

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)