čtvrtek 24. září 2015

Konečně ochutnáváme medicínu.

 "Omnium artium medicina nobilissima est." řekl jednoho krásného antického dne jeden velmi moudrý pán. No bodejť, za jeho života končily knihy či svitky s poznatky o lidském těle na straně 6. To se mu to povídalo!

Další týden se chýlí ke konci a městem Olomouckým se pohybuje už na (snad i něco přes) dvacet tisíc studentů. Ano, konečně se otěží povinností a práv studentových uchopil pevně ten nekompromisní vozataj - akademický rok. A tak je všude plno lidí, hlavně v MHD, no nebylo nám tady bez nich lépe? :-)

Takže to znáte - toho jste neviděli přes prázdniny, tak s ním musíte sem, tuhle jste neviděli od zimního semestru, tak s ní musíte támhle, tady toho fakt chcete vidět, no tak zase jdete na pívo. A pak že se medici mají zle! Pche! (Ukamenujte mě!) Pořád se jen učí! Jasně!

Oproti těm nově začínajícím máme jednu výhodu, to ano - známe se už týden (i když v mnoha případech rozhodně ne jménem, ale zkuste si k anatomii přihodit ještě přes dvě stovky jmen! Cha!) a tak se vždycky při bloudění chodbami teoretických ústavů na sebe rozmrzele usmějeme a postěžujeme si na nějaký ten předmět (Hádejte na jaký?).

Ano, jeden ze základních poznávacích znaků studenta medicíny: Prostě si občas postěžujem tomu druhému, je to taková služba za oplátku. Jednou vy, jednou ten druhý.
- Druhý poznávací znak? Pomalu ale jistě se v nás pěstuje takový zvláštní typ humoru, kterému nerozumí nikdo jiný. (Sakra, proč?)

- Třetí? No... Medici šílí (nebo se pekelně baví, záleží na úhlu pohledu), když jim třeba takový starší student rekreologie (Ten obor fakt miluju! Nekecám! Jednou budem všichni společně rekreovat! Kdo ho nezná, určitě si o něm něco přečtěte!) nabídne, že jim klidně s tou ančou pomůže, protože zkoušku udělal v zimáku před rokem, učil se na ni týden a ještě si pořád něco pamatuje (Třeba scapulu! Wow!).
- Čtvrtý? Každý prvák si užívá ten pocit, že si na sebe obleče bílý plášť. Tak nějak se to u něj pěstuje od samého začátku. Musí jej nosit všude. (snad jen na záchod ne...) Z bílého mundúru na chodbách číší respekt a v jídelně mezi všemi těmi docenty, doktory a primáři v bílém vypadá normálně oblečený človíček vcelku úsměvně, ba dokonce i občas potupně. Proto je rád, že si jej může oblíct v každé volné chvíli, napříč úskalí, že se starší studenti chytají za hlavu. Ale co, je to tradice, všichni prváci to dělali, dělají a budou dělat.
- Pátý? To je zase trochu z jiného soudku. Ve středu jsem zašel s kamarádkou-nemedičkou na kafe a většinu doby jsem prostě pozoroval přes její výstřih klavikulu - její extremitas sternalis et acromialis, vybavoval jsem si to impressio liggamenti costoclaviculare... prostě deformace! Kdyby aspoň oči nebo prsa! Ne! (Ale o klavikule se rozkecám níže víc.) Další kamarádka-medička se mi zase přiznala, že si během přežvýkávání oběda v kantýně vybavuje náhodné anatomické termíny a snaží se je zařadit ke správnému útvaru. Nezávisle na ní pak i několik dalších lidí. Ani u toho oběda si nedáme pokoj!

No a teď se teda pokusím nějak přiblížit jak chutná prvákovi medicína, protože už se nebojím říct, že jsme se oproti tomu týdnu prvnímu vrhli do dění rovnýma nohama (nebo snad rovnými kostmi?).

CJA/VCA21 aneb Angličtina 1
No, Angličitna, co víc říct, že ano. Tak trochu říznutá latinou, protože angláni jsou strašně líní, aby si udělali svoje slova. Ne jako Češi... brzlík! Nebude to úplné terno, ale tak zaměření na odbornou terminologii a práci s cizojazyčným textem se hodí nejen do praxe, ale i počas studia. Uvidíme, co se z toho vyvrbí.

BIO/VCA11 aka (Lékařská) Biologie
Ano, je "in" všude cpát adjektivum "lékařská", protože co kdybyste si nevšimli, že opravdu studujete medicínu! Tak vám to na rozvrhu několikrát připomeneme. :-) Přednášky plné buněčné biologie. To já rád. Jen by se nemuselo tlumit centrální osvětlení posluchárny, člověka to strašně nutí zavírat oči... a zavírat... až prostě chytne mikrospánek. Ach jo. Praktická cvika z biolgie zatím taky vypadají vcelku snesitelně, byť za sebou máme jen úvody mikroskopování (Nějaké fixované nádorové buňky K562, bez histologického obarvení jsou to nic neříkající průhledné a hlavně prťavé kolečka!).

CJA/VCB11 schovává v sobě Latinu a lékařskou terminologii
A zase máme něco lékařského! Chňá! :-) V hodinách takové střídavé oblačno. Občas v tom -ae -arum -a -ea plaveme, občas se chytáme. Tady bych povinně změnil jednu jedinou věc. Zavedl bych blokovku latiny třeba první týden před veškerou ostatní výukou, protože pak plácáme špatné koncovky bez ladu a skladu a pak nás vyhazují od zkoušení, že to není vertrebra thoracicae ale vertebra thoracica. A co mají říkat němčináři... ti si k latině přičichnou až v letním. Chudáci!

LCH/VCA11 obnáší Lékařskou chemii
Samozřejmě, jak jinak, prostě i chemie musí být lékařská! Protože ona se od té normální strašně moc liší! Protože tam vlastně nenajdete vůbec nic lékařského! :-) Joo, hezké ucelení základních poznatků před tím, než nás vystaví nekompromisní biochemce. Ale na přednášky stejně většina známých kolegů, včetně mě, přestala už chodit, tedy alespoň do 13. října.  V praktikách, konajících se co 14 dní, pak s námi jednotliví vyučující a doktorandi počítají různé typové příklady, které tematicky korespondují s následnou praktickou činností. Ale nečekejte od toho žádné vaření MDMA (za domácí úkol si najděte, co to je! Jdete sem prokrastinovat a on po vás ještě něco chce, to je vrchol!). Když jsem se díval na sylabus, tak to největší vzrůšo si užijem s titrací. Tak to je fakticky nářez! *Sigh*

LBF/VCA11 volá po Lékařské biofyzice, biometrice a výpočetní technice
Jak vidíte, "lékařský" předmět je na lékařské fakultě prostě "cool", i napříč zbytečně zdlouhavému pojmenování. Na přednášky každý doporučuje nechodit. Možná teprve zjistím proč, ale i využití laserů, potažmo záření v medicíně, mi přišlo docela na místě a ne tak nudné, jak jsem čekal, byť to v sobě ukrývalo opakování ze střední. Na praktikách je v plánu nějaká činnost s počítači, přístroji a lékařskými hračičkami, to všechno pro nás to znamená jediné - protokoly, hurá.

NAN/VCA13 je Mekkou všech mediků - Anatomie, její normální sestřička.
Připadám si jako debil, ale ono to prostě jinak nejde. Přednášky mě baví. Hlavně kvůli vyučujícímu. Na něm jde totiž strašně moc vidět, jak anatomii žere, jak ho baví. Vypráví od obecné osteologie po neurologii jedním dechem a jako by se ani nechumelilo. Rozhodně u něj nejde usnout, to proto, že nemá monotónní hlas, a jeho občasné, příliš znělé akcenty se už po pár přednáškách staly legendou. No a cvika? To je tři a čtvrt hodiny nalejvárny. Zkoušení předchozího učiva (tak by to mělo být, očividně se nás rozhodli zkošet z celé topografie ihned od začátku, takže rozhodně není třeba dodávat, že mezery v naší snaze učení, není těžké odhalit a dokázat nám, že jsme doopravdy blbí :-) Stačí se zeptat otázkou: A proč?), teoretický vstup vyučujícího a následná praktická demonstrace - zatím na kostech v učebně, později (možná už co nevidět) na pitevnách. Naše vedoucí cvičení nám říká zlatíčka, takže ono: "Zlatíčko, máš to špatně, takhle to nemůže být." nezní tak, že bychom byli ta nejhorší a nejblbější individua pod sluncem. Je to takový ten cukr a bič. :-)
Ossarium.
Nenechte se zmást, sice to zní jako solárko, opálit se zde ale nemůžete, maximálně dopálit. Je to taková půjčovna studijního materiálu pod střechou Ústavu normální anatomie. Vezmete si plášť, dostanete pytlík s kostmi a jdete si hrát do blízké studovny většinou vybavení Čihákem, Memorixem nebo Feneisem, prostě někým z toho vašeho pánského klubu ze stolu. Prošla mi rukama spousta kostí, ale mou "osudovou" se prostě stala klavikula, i pánev mi přišla lehčí, heh. Jak já tu šestnácticentimetrovou mrchu točil zepředu dozadu, kraniálně i kaudálně! Až po skoro patnácti minutách jsem zjistil, jak vlastně patří (a druhý den "de novo", protože jsem dostal samozřejmě tu druhou, její levou sestřičku).

Závěrem nějaká ta vážně nevážná statistika (když ji tak strašně ne-miluju!) na odlehčenou a taky proto, že mě zajímá, jak se budou vyvíjet:

Naspáno hodin: 29
Počet mikrospánků na přednáškách: 2
Hodin strávených v ossariu: 11
Počet vypitých hrnků kafe: 1
Průběžná známka ze cvik anatomie: D
Zapomenutí příboru do jídelny: 1
Podaných přihlášek na obor rekreologie z řad mediků: 0
Uvážení o přestupu na obor rekreologie z řad mediků: 73
Počet rozbrečených mediků: 0
Počet anatomických knih na mém stole: 6
Počet anatomických knih, které jsem kdy otevřel: 3

A to je, moji milí, asi tak všechno. Zůstaňte ve střehu, co nevidět se zase ozvu. Jdu na rande. Radomír se už na mě nemůže dočkat. Čihák jeden ušatej. Kdyby aspoň psal smysluplné věty. ("Hřeben lopatky začíná na mediálním konci trojhranným políčkem, na živém hmatným, a táhne se nad laterární úhel..." Živém hmatným. Živém hmatným! A na mrtvém ne?).
Mnoho zdaru ve vašem počínání vám přeje vás Zhrzený medik! :-)

11 komentářů:

 1. :D Pobavil mě ten smajlík v kolonce známka z anatomie... :D Mě nejvíc v Čihákovi dojebávalo ,,za čerstva" (to zní jak někde v řeznictví) a pak taky popis nosu, což bylo nějak takhle: ,,Nos má tvar trojboké pyramidy vyčnívající z prostředka obličeje." Jako by medici nevěděli, jak asi vypadá nos... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kéžby to byl jen smajlík. :-) Dneska jsem to taky našel. Hold anatomové mají zvláštní vyjadřování. Ale ten jejich humor je za čerstva stravitelný, hůře pak ty informace. :-)

   Vymazat
 2. Tak ten první obrázek je skutečně boží, kde je pořád bereš? :D A článek zajímavý, dost mě děsíš, my ještě nezačali... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. :-) Vždycky sem něco hodím, co strejda Gůgl nabídne. :-) Vy jste ještě nezačali? Kde studuješ? Pamatuj, že do rigoróz z anatomie už hodiny tikají. :-D

   Vymazat
 3. Tak to se ti povedlo, stačilo se krátce začíst a hned mi bylo jasné, kdo je autorem článku :-) Dobrá práce, máme velmi podobné dojmy, i když tedy v clavicule bych neviděla nepřítele č. jedna :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Aspoň, že my jsme byli osvobození od lékařské chemie (sice bych si ji nechala uznat, ale i tak dobře) :D ... A co říct k tomu ostatnímu? Mluvíš mi z duše! Dnes jsem skončila claviculou a teď jdu do společnosti dvou dalších mediků (páťačky a druháka), což je úplný poj*b :D Už slyším ty kecy, ale docela se na ně těším :P Tak vyřiď ode mě Radomírovi, že se mi po něm nestýská a užij si (v rámci možností) prodloužený víkend!

  Zdraví zatím nadšená :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to si myslis ze by ti na vseu uznali chemii z nutricniho?

   Vymazat
  2. Tak vidíš, i ty ses už dočkala. :-) A nebylo nám lépe o prázdninách? Heh, asi nebylo. Protože anatomie, leč je ženského rodu, má svůj půvab i logiku. :-)

   Vymazat
 5. Ano, uznali :) výuka i zkouška byla v úplně stejném rozsahu,jak měli medici a informovala jsem se na to i u vyučujících, ale teď už je mi to k ničemu, aspoň mi doplnila mezery na přijímačky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ok, aspon ze k necemu to bylo. At se ti dari ve studiu ;).

   Vymazat
  2. Anoo,taky si říkám :) moc děkuji.

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)