čtvrtek 28. července 2016

Stopařův průvodce prvním ročníkem

Vítám tě v Olomouci, ve městě, které se ti stane po celých šest let tvého studia domovem. Nemusíš mít strach, že se ti tu nebude líbit, neznám nikoho, koho by Olomouc neočarovala! :-)

Budeš chtít všechno poznat, všechno zažít, všecicčko vyzkoušet a já jsem tady od toho, abych ti usnadnil cestu poznání. Tvůj zrak právě spočívá na Stopařově průvodci prvním ročníkem a já ti nyní ukážu, že dopisem o přijetí to teprve všechno začíná!

Mámo, táto! Je to doma!
Odteď je už úplně jedno, jak dlouho se po fakultě pohybuješ. Pro všehny tvé tetičky, prastrejdy a babičky jsi prostě lékař. Můžeš s tím bojovat, ale tenhle boj je předem prohraný. Můžeš zkoušet vysvětlovat, že se teprve učíš, kterému obratli se říká vertebra prominens, stejně tě budou častovat otázkami co dělat, když bratrance od sestry bratrovy přítelkyně bolí břicho nebo jestli už máš zkušenosti s vyrážkou, kterou ti právě cpou pod nos, jak to jen jde. Pamatujte má slova! :-) A ty přeci jen myslíš na to, že v ruce držíš dopis o přijetí a nevíš, co dál. Připadáš si ztraceně. Koleje, menza, knížky, učení, sylaby, kredity, no já se z toho po*eru!

Protože se chystám ze sebe vychrlit co nejvíce věcí, které by se mohly zdát užitečné opět přikládám drobné menu, které pomůže s orientací:Tak to je ona. Tvoje nová fakulta. Ční se pěkně na kopečku hned vedle Fakultní nemocnice Olomouc. Jak jistě tvé bystré oko poznalo z obrázku, skládá se z komplexu dvou budov - starých teoretických ústavů (zadní žlutooranžová budova, mající tvar písmene H) a těch nových (taky se jim říká dostavba teoretických ústavů), které se dostavěly relativně nedávno (ne, opravdu jsem nezažil po chodbě běhat dělňase s maltou). Z přijímacího řízení nejspíš většina zná ty staré teoreťáky, kde úspěšně či méně úspěšně složili přijímací zkoušky. Vede k ním pěkný chodník s lavičkami po stranách a několika schody. Na fakultní budovu a její vchod dohlíží z vrchu sousoší tří (asi barokních) postav - stařec tahající polonahý pár za uši. Jednou mi starší kamarád řekl, že se tomu říká: "Přistižení děkanem." Uvnitř nalezneme celkem tři posluchárny - dvě malé a jednu velkou. Tebe, pokud chceš jednou třímat fonendoskop místo vrtačky a zubního cementu, bude zajímat určitě ta velká, která se nachází v přízemí hned rovně od vchodu - u vstupu napravo je funkční šatna, kde se ti ujmou nejen bundy a kabátu, ale taky si tu můžeš odložit kufr, pokud se hned po skončení cvičení chystáš odjet domů nebo jsi právě přifrčel/a a na kolej to už nestíháš. Velká posluchárna se stane tvou Mekkou. V pondělí a úterý z ní doslova nevylezeš. A nikoho ani moc nezajímá, že se na těch židlích sedět nedá, natož několik hodin v kuse. Ale teď se vraťme zase na začátek. Do foajé. Když máš vstupní dveře za zády tak napravo nalezneš studijní oddělení a jejich vyvolávač, stejný jako bývá na poště. Směrem dále, po překonání dvou malých schůdků je napravo veřejně přístupná kopírka/tiskárna, kterou můžou využívat všichni studenti, kteří si v knihovně vloží peníze na ISIC kartu. Obsluha kopírky není nikterak složitá, jen podotýkám, že zadaný příkaz k tisku musí vycházet z univerzitních počítačů, kterých je všude plno. Dále tu máme schody do vyšších pater. V přízemí, kde stojíš, se nachází CENTESIMO (centrum telemedicíny a simulátorů nebo tak něco). Tady budeš mít v letním semestru pár hodin cvičení první pomoci. O patro výše se nachází Ústav lékařské chemie a biochemie (tady tě čekají laboratorní cvičení v obou semestrech). Další patro ukrývá Ústav lékařské biofyziky (tady tě očekává pro změnu "laboratoř" biofyziky v obou semestrech, kde se budou konat pravidelně měřící cvičení). Poslední patro v sobě ukrývá lahůdku - Ústav sociálního lékařství, tady tě očekává letní posezení na Etických základech komunikace pro odbornou praxi, ten název zní jako balzám na duši, hehe.
A zpátky ke vchodu. Nalevo, v místech, kde se na druhé straně nachází kopírka, stojí první ze dvou bufetů. Mají tu super panini! Pravé schodiště pro prváka už nemá tolik důležitých pater. V prvním se nachází Ústav biologie a to je všechno.
A co zbytek? Ten přesídlil na dostavbu. Do nových teoreťáků se dá suchou nohou přejít pomocí dvou prosklených tunelů na každé straně. V nich se nachází počítače (patří Ústavu lékařské biofyziky - ULB; cvika na počítačích) a knihovna - obojí v pravém koridoru. Levý koridor je vyhrazen pro knihovnu FZV.
Kde se v létě nachází mikroskopický sál histologie jsem psal už k předmětu histologie a embryologie 1.
Pořád hledáš anatomii, že? A doposud ani zmínka! Ti, kdo byli na dni otevřených dveří vědí, že se pitevny nacházejí v "podzemí" vedle recepce nové dostavby. A hned vedle nich jsou seminární místnosti. Za rohem se taky nechází půjčovna studijního materiálu - ossarium, kde si můžete půjčit výměnou za ISIC kosti.
Nesmím zapomenout na Ústav pro výuku cizích jazyků, který byste hledali v teoretických ústavech marně. Nachází se v budově přímo naproti starému vchodu. Vchází se do něj "v vrchu" a pak po schodech do prvního patra.

Doprava
Tak teď, když už jsi trochu pevnějších v krafmlecích na půdě fakulty, se můžeme podívat na dopravu. Pokud se chystáš jezdit z areálu Envelopy, bude tě zajímat tramvajová zastávka Výstaviště Flora, kde vystoupíš a vydáš se směrem do kopce nahoru, kde fakultu už z dálky uvidíš společně s nemocniční budovou. Tuším, že i univerzita tento spoj stále píše do dopisů (nejen) přijímacího řízení. Co není na škodu, se podívat, jestli náhodou nebydlíš po trase autobusu č. 21, který jezdí přímo na Teoretické ústavy, pokud ne, ještě neházej flintu do žita a podívej se na spoje k zastávce Dvořákova, která stojí kousek vedle na té velké křižovatce před fakultou.
Abys mohl/a jezdit, potřebuješ k tomu jízdenku (kontrolují je docela často, fakt bych nedoporučoval hrát si na hrdinu). Olomouc je v tomto ohledu tak levná, že mi cena za měsíční jízdné přijde místy jako výsměch MHD, když jsem skoro tu stejnou cenu platíval doma a autobusy spíš nejezdily než jezdily.
DPMO má v Olomouci dvě pobočky - jednu přímo na hlavním nádraží a druhou v centru u zastávky Palackého a náměstí Hrdinů. Lítačka na MHD se vyřizuje po předložení ISIC karty (lepší, protože ji taháte všude sebou) nebo té oranžové kartičky, kterou si musíte vyřídit k cestování vlakem. Proč je lepší ISIC? Protože by se cestující měl prokazovat nejen s tím lístečkem odkdy dokdy může jezdit, ale i s tou kartou... Po dvou letech po mě nikdo tu kartu nechtěl. Jen při prodloužení jízdného.
Samotná cena? 3 měsíce stojí 450,- Kč. Samotný měsíc stojí o něco více v přepočtu na 175,- Kč. Další informace naleznete zde

Stravování
Jíst máte kde, hlady neumřete, takže uklidněte mámu! Jako student Univerzity Palackého máš tu možnost se stravovat ve všech menzách UP. Seznam přikládám zde. Ovšem v blízkosti areálu FNO a LF se žádná z nich nenachází. Z toho důvodu (nebo možná z úplně jiného, to fakt nevím) mají všchni studenti LF možnost se stravovat v blízké závodní jídelně FNO za ultrasuperčuper cenu, za kterou ani v menze nevaří. Má to pouze dva háčky.
1. Narozdíl od menzy, nemůžete platit trvalým příkazem, ale vždycky a pouze cash.
2. Nemůžete objednat více než jedno jídlo denně (takže nemůžete pozvat své kamarády, kteří do Olomouce přijedou do nemocniční jídelny, do menzy můžete).
Přesto si myslím, že to jsou snesitelné podmínky, když za 37,50,- Kč dostaneš polévku, hlavní jídlo, často nějaký salát a pití. Chtěl jsem dokonce založit rubriku o hrůzách, které nás nutí jíst, ale za celý rok jsem nenašel nic, co by se vyloženě nedalo sníst nebo vypadalo prostě divně a odpudivě. Na nemocniční jídelnu tam zkrátka vaří až moc dobře. A taky hodně! A to mi věřte, že už jsem v několika nemocních jídlo sníst musel. :-)

STudijní AGenda a Courseware
STAG. Čtyři písmenka. Tvoje budoucnost. Nepřeháním. Co tam není, to neexistuje. Včetně tvých známek. :-) Pojďme si projít, co nám nabízí. Jak stalkovat, to už se musíte naučit sami. :-)
Po přihlášení uživatele se zobrazí toto krásné modrobílé okno Portálu. Fundamentální části jsou levý sloupec prohlížení, záložka Moje studium a Courseware. Zbytek je jakože... trochu navíc. Pojďme si osvětlit jednotlivé části.
V kartě programy a obory naleznete všechny možné (i nemožné) obory, které se na univerzitě dají studovat. Můžete si prohlížet jejich předměty, sylaby, vyučující zkrátka všechno. Mimo vlastní zvědavost tuto kartu ale asi nevyužiješ.
V kartě předměty začíná trochu sranda. Stejně jako si můžeš najít jakýkoliv studijní program a obor, tak stejně si můžeš najít jakýkoliv předmět. Já jsem pro ilustraci vybral Normální anatomi 2 pro nadcházející rok (proto tam ještě nikdo není zapsaný). Můžeš tady vyčíst úplně všechno. Od doporučené literatury, přes garanta předmětu až po seznam spolužáků či termíny vypsané na zkoušku.
Tady bych zřejmě upozornil rád na kartu termíny, protože právě jejím prostudováním zjistíš, kolik se běžně vypisuje termínů na zkoušku, a tak si můžeš pomalu začít plánovat zkouškové. Dále tu taky zjistíš, kolik lidí už splnilo prerekvizity a taky nově, kolik lidí se nachází v jakém stádiu zdolání zkoušky - Kolik dělá druhý pokus, kolik třetí... Taky ti to něco prozdradí o náročnosti zkoušky. Dopředu ti ale musím říct, že se dostaneš pouze k číslům, jména pochopitelně neuvidíš.
Další esenciální karta je Moje studium. Nachází se tady všechno. Rozvrh. Zapsané předměty. Notifikace zkoušek. Zda-li splníš zkoušku napoprvé nebo ne. Odkazy na příslušné formuláře k vytištění - zápisové listy. Počet kreditů. Všechno. Všechno. Do puntíku všechno o tobě.
Důležitá karta, o které se málo ví - Moje údaje. Tyto údaje je třeba doplnit. Proč? Protože od 1. října se většinou spouští podávání žádostí o ubytovací stipendium těm, kteří ještě nikdy nestudovali jinou vysokou školu a jiný obor - ano, smutné, Univerzita Palackého finančně podporuje pouze první studium a je jedno jestli bakalářské nebo magisterské. Nemusíte být ani na koleji, stačí privát. Prostě má nárok každý, kdo bydlí v jiném okrese (další podmínky zde). A výplata? Ta chodí třikrát ročně na vyplněné bankovní spojení. Tuším, že je to leden, květen a červenec. Ročně si tak můžeš přijít na něco kolem pěti a půl tisíce. Tak na to pak nezapomeň! :-)
Rozvrhy se vybírají podle rozvrhových kroužků - předem vyhotovených rozvrhů. To si zapamatuj. Pokud si svůj rozvrh budeš chtít poskládat normálním zápisem, znemožníš tak ostatním, aby si svůj kroužek vybrali. Tento zlý čin trestá studijní oddělením smazáním tvého rozvrhu, což přináší hromadu patálií. Pomocí karty předzápis se mohou zapisovat pouze B a C předměty. Orientovat se v tom můžeš úplně lehce, protože na co najedeš, to má alternativní text k zobrazení jako vysvětlivku.
Courseware. Poslední karta Portálu, která je pro běžný život medický nezbytná a nepostradatelná.

Orientace je opět primitivní. Vybereš předmět a podle levého okna otevíráš, co otevřít chceš, a stahuješ, co stáhnout chceš. Dokumenty jsou v .pdf. Na Courseware se chodí moc často. Všichni, snad kromě anatomů, jej používají.

UPlikace
UPlikace je oficiální mobilní aplikace pro studenty Univerzity Palackého v Olomouci. V UPlikaci nalezneš detailní přehled o studiu včetně přehledného rozvrhu, harmonogramu zkouškových termínů nebo interaktivní mapy Olomouce. Můžeš si zapisovat či odepisovat zkouškové termíny a mít tak plnou kontrolu nad studiem na dosah ruky. A co víc, jsi ihned upozorněn na zadanou známku ve STAGu nebo na uvolnění zaplněného zkouškového termínu. Zapojil jsem se do bety a mohu jen doporučit. STAG rád padá a přes tuto aplikaci jsem si zapsal zkoušku, aniž by mi spadla. Možná zázrak, kdo ví. :-)
 
Adapťák
Šance jak poznat Olomouc a své spolužáky ještě dříve než začne celý tenhle kolotoč kolem anatomie a dalších předmětů. Na programu je spousta poznávacích her, posezení u piv(a), přednášky o životě na fakultě, návštěva lanového centra nebo aquaparku podle počasí... Myslím si, že program je nabitý k prasknutí a když už nic, může to být pro tebe parádní třešnička na dortu za prázdninami.

Vhodné vybavení do prvního ročníku
Odpoveď na tuto otázku není vůbec jednoduchá, tak se pokusím shrnout jen to, co si myslím, že by bylo fajn opatřit. 
plášť - ano, bílý lékařský plášť. Každý se na něj těší. Moc vás prosím, a fakt upřímně, kupte si minimálně dva! Proč? Jak to tak kulantně říct... ono... po anatomii páchnete formaldehydem a to si tam ani nemusíte mnohdy namočit ruku. Občas méně, občas více a úplně nejvíce, když končí pitevní týden. Takže vřele doporučuju, už jen kvůli lidem kolem, kupte si dva a ten jeden vytahujte a perte jenom na anatomii. Díky! :-)
bílé oblečení - nějaké kalhoty a tričko stačí, úplně parádně poslouží něco levného z ochranných oděvů nebo tak. Není to povinné jako nosit pláště na anatomii, biofyziku a biologii, ale... jak už jsem řekl... Během pitev... si občas lidi v tramvaji odsednou, když pět hodin pitváte. :-) Asi to poznali i doma, protože jsem svůj bílý set dostal na Vánoce pod stromeček... Nemusí to být vlastně ani nutně bílé, ale něco na převlečení se hodí. Proč toho navíc nevyužít, když jsou ve filtru piteven skříňky k tomu určené?
boty - tož to víte, něco na nohy.
skalpel, nůžky a pinzeta - všechno anatomické, pochopitelně. Výjimka se nevztahuje ani na pinzetu, protože ta ohnutá, chirurgická, by mohla poškodit preparáty. U skalpelu je jedno, jakou velikost si zvolíte, jen je vhodné, abyste brali ty, které mají vyměnitelné čepelky. Proč? Protože když nějakou otupíte, nemusíte vyhodit celý skalpel. A kolik? Já jsem si vystačil za obě pitvy asi se 4-5 čepelkami. 
rukavice se budou hodit všude - do chemie i na anatomák. Ty nitrilové bez pudru jsou mi nejsympatičtější. Ale proti gustu...
visačka na ISIC bude potřeba pokud si zapíšeš radiologické obrazy normálních struktur (pokud se tedy otevřou) a také na pitevny, aby se poznalo, že tam vskutku patříš. Z mé zkušenosti... se to stejně skoro nenosí, ale buď vzorný aspoň zezačátku. :-)
zvýrazňovače, papírky a papíry... jo a na histolu si pořiď flashku!

Učebnice
Těm se věnuji vždy na konci sekce věnované každému předmětu, přesto alespoň ty, které patří k prvnímu semestru vypíšu i zde, jelikož mi přicházejí dotazy ohledně toho, co si pořídit:

K anatomii bych nerad něco doporučoval. Seznam literatury je vypsaný zde. Proč nechci nic doporučit? Protože jsme seděli na přednášce vedle sebe tři a každý měl jinší knihu, ze které se učil a přišla mu vhodná. Prosím, nekoukej nalevo a napravo. Vyber si to, co je pro tebe přijatelné. Můžu říct, že jsem se učil z trilogie Čiháka, Memorixu a atlas jsem měl půjčený z knihovny Yokochiho.
K biologii nekupujte Albertse. Nejste na molekuláře, abyste se museli ke zkoušce učit celou tuhle bichli. Bohatě stačí dvoje skripta (do seminářů v létě a zimě ke stažení na courseware) a prezentace, které se nahrávají na courseware.
K biofyzice do prvního semestru opravdu nic nepotřebujete. Stačí chodit na courseware a pravidelně se připravovat na nadcházející cvičení z místních .pdfek.
K chemii existuje knížka a skriptum. Oboje pochází z Ústavu lékařské chemie a biochemie. Dnes se už tuším neprodávají, protože vyšly z nějakého grantu, ale dají se stáhnout na courseware nebo odkoupit od starších spolužáků. Jsou to: Základy lékařské chemie pro studenty Všeobecného lékařství a Příklady z lékařské chemie a biochemie. Tyto dvě knížky stačí na úspěšné složení zkoušky. 
Do angličtiny si budete tisknout jen takové malé slovníčky - říkají tomu glosáře. Takže bez knih.
A latina má svoje skriptum umístěné na Courseware, takže i tady ušetřítě nějakou tu korunu.

Prvákoviny
Po imatrikulaci, kdy si zazní stvrzení slibu vůči fakultě na její insignii v honosném stylu staré posluchárny, se večer koná mecheche. Na tom našem vloni nás přivítal pan děkan (a dva proděkani) a měl moc pěknou řeč proloženou historkami ze svého studia. To se ti opravdu jen tak nepoštěstí! No a potom se koná druhá imatrikulace, méně formální. Obtiskneš svůj prst na záznamový arch pomocí razítkovače... A když si ho prý u promoce nenajdeš, tak nedostaneš diplom. :-) Pak se spustí párty. Dokonce i té se pan děkan zúčastnil. Tehdy mi klesla brada, jací skvělí lidé to tady vlastně jsou. Věřím, že letos to bude přinejmenším stejně povedené! Už jen proto, že tam budu taky! Heh! Tak koukej přijít!

Kam v Olomouci?
Možná časem přidám nějaké odkazy, kam vyrazit, abyste z Olomouce viděli to nejlepší. To už ale podle zájmu vás, čtenářů.
 
Snad jsem vás tím moc neunudil a neuspal. Snad jsem vám ukázal pár zajímavých věcí a snad jsem vás taky něčemu novému naučil. Chybí ti tu něco? Dej vědět a doplníme to!

Hlavně se prosím vás ještě neučte! :-) Už jsem totiž viděl pár podobných dotazů a pěkně mě pobavily. :-) I když... rigorózo z anatomie je už za dveřmi.... :-)

11 komentářů:

 1. Ach jo, já myslela, že už jsem rozhodnutá, kam půjdu na medicínu (2.LF) a tvůj článek mi udělal trochu čáru přes rozpočet a už přemýšlím i Olomouci (jo a ještě jsem do výběru zařadila i Hradec :-D)
  A chtěla bych se zeptat, máte v Olomouci taky Půlení mediků a Poslední přednášku jako to mají v Hradci? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Markéto!
   To mě mrzí, že dělám více škody než užitku. :-) Půlení máme, ale tou přednáškou si nejsem úplně jistý. :-)

   Vymazat
 2. Ahoj, hezký článek, kdybych nastupovala, tak ho určitě uvítám :-). Jen bych měla připomínku k jídelně FNOL - když jsem tam byla naposledy, tak visel na dveřích papír, že tuším od července nebo srpna už vlastní příbor není třeba nosit s sebou. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, je to tak, příbory by měly být tuším k dispozici od 1.7. ;)

   Vymazat
  2. Je to tak, dámy a pánové! Není třeba nosit své vlastní, tak je prosím nekraďte na koleje, ať tam nějakou chvíli zůstanou, když už nám kvůli tomu zdražili obědy! :-D

   Vymazat
 3. Ahoj, v Olomouci to asi nejde jako v Hradci, kde si většinu knih můžeš půjčit v knihovně, co? Díky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj!
   To není tak úplně pravda. Je sice fakt, že od minulého roku se moc knížek označilo na fakultě červeným pruhem (žádná červená knihovna, leč označení pro prezenční vupůjčení), je třeba myslet na to, že univerzita má knihoven asi 6 a z toho jednu obrovskou, centrální. Jen toho lidi zrovna moc nevyužívají. Možná taky po zkušenosti s vypůjčeným Čihákem, který tam ve třetím vydání jednoduše neleží. :-)

   Vymazat
 4. Ahoj :)
  Zajímalo by mě, jestli je studium mediny hodně založené na samostudiu, nebo alespoň to, co má člověk umět zmíní v hodinách. :D :)
  Začíná mě to děsit... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Báro,
   nenech se vyděsit, ale je to tak. Troufám si říct, že samostudium tvoří možná i více než 80% znalostí. Když totiž nemáš načteno a nastudováno, vyučující může skákat po hlavě a stejně si toho moc neodneseš. Přednášky jsou možná od toho získat nějaké povědomí nebo si dát dohromady dvě a dvě. :-)
   Taky záleží, o kterém předmětu se bavíme... Já teď mluvil za ty, řekněme, medicínské jako histologie, fyziologie a tak... :-)

   Vymazat
  2. No, spíš mě hrozně rozčiluje, když těm studentům ani neřeknou co mají umět a pak si stěžují, že zrovna tohle neví... Stává se to často?
   Jasně, že to člověk musí mít načteno a nastudováno ;) Ale říkají vám alespoň co máte umět? :D :)

   Vymazat
  3. Je to přece velmi jednoduché, máš umět všechno. :-) Ne, takhle bych se na to nedíval, problém nebude s informovaností ale s kvantem. :-)

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)