čtvrtek 22. září 2016

Krátké pojednání o ničem

Enjoy. Relax. Takhle vypadá správný starter pack na přednášky. V nadcházejících momentech hodlám krátce pojednat o poznatcích z přední linie druhého ročníku - takže o ničem. Nic se neděje, nic jsme neobjevili!

Vezmu to podle seznamu druhého ročníku, který visí v menu:

Fyziologie (FYZ/VCA11) se zatím jeví jako sympatický předmět! Nemyslím si, že bych této věty litoval dříve než před zkouškovým a ani tam to asi nebude tak horké. První přednáška dokonale ukázala, že biofyzika v prváku byla o ničem, protože až teď jsme pochopili skladbu vektorů při tvorbě EKG záznamu.
"Nebudu to zbytečně natahovat. Jsme na vysoké škole. Tady přednáška končí buď vyčerpáním tématu, vyučujícího nebo vás."
Jestli něco bude opruz, tak přednášení témat ve cvikách. Takové to: máte nárok na 3 hodiny cvičení z fyziologie, ale co s vámi? No jasně, vypracujete prezentace!

Histologie a embryologie 2 (HIE/VCA20) vrací úder. Silnější a zákeřnější než kdy předtím! Z části taky proto, že nás čeká zkouška a budeme první ročník, který mimo celé martýrium testů, zápočtů a zkoušek bude vykonávat praktickou zkoušku z poznávání skel. Woo! A to raději nemluvím ani o tom, že jsme skoro všechno z obecné histoly zapomněli přes prázdniny. A už vůbec nezmiňuju, že se k tomu letos má přidat i ta embryola. A do třetice všeho zlého je první test už na horizontu a mílovými kroky se blíží k nám!
Když yvučující začne popisovat struktury, všichni si začínají usilovně psát do prezentací.
Biochemie 2 (LCH/VCA20) je druhým finišujícím předmětem v pořadí pro tento semestr. Upřímně jsem nečekal, že nás po roce práce hraní si v laboratoři budou na prvních cvikách s kamenným obličejem "učit" zas a znova pipetovat. APO-B100; LDL; HDL; MAG; CHE; LRP; LCAT... no prostě zkratkový ráj a generátor náhodných písmenek ve větách.

"Kupte si knihy, protože jinak to lepíte z poznámek z prezentací a prezentace jsou zase jen výpisky z knih. Váš projev pak logicky nedává žádný smysl a lezou z vás pouze bláboly."
"Jaká byla první přednáška z biochemie?"
Základní výkony ve zdravotnictví (SOL/VCA81) jsou jedna velká paráda! V evaluaci psali, že se na to někteří učili víc než na biochemku. Z toho trochu běhá mráz po zádech, to uznávám, ale náplň je skvělá! Kdo by si nechtěl hrát konečně na doktory? Zatím jsme si teda jen myli ruce, připravovali si sterilní plochu a oblékali jsme se do všeho možného. A příště si dáme chirurgické nástroje!
-"Proč má doktor, který přišel umytý z předsálí, sepnuté ruce nad úrovní pasu?"
-"Modlí se, aby všechno dobře dopadlo?"
Přednáška z psychologie bude jen v liché týdny a cvičení jsou blokové. Fakt je toho ve druháku málo, co?

Taky bych se měl zmínit o tom, jak se scházíme. Když spolužák napsal, že má zarezervovaný stůl v Atlantu pro dvacet lidí, ať dojdeme v co nejhojnějším počtu oslavit start druháku a minutou ticha uctít padlé prváky, nečekal, že dojde přes 70 lidí. Nečekali to ani v baru. Což o to, akce to byla povedená... Ale stejně si myslím, že už si příští organizátor dá pozor, když bude vzývat co největší účast... obzvláště na oboru, kde je 180 lidí. :-)

No, tak vidíte, přeci jen bylo o čem blábolit. A co vy? Už se učíte? :-)

Tak já se zase někdy ozvu!

3 komentáře:

 1. Ach, kombo Histologie-embryologie-vývojová biologie na nás taky čeká, fuj. Trochu jsem to otevřela, ale byla to teda facka. :D
  Hodně sil, užívejte si hraní na pány doktory, my začínáme ve škole až za necelé 2 týdny. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Histologie bych se asi nebál tolik... Kdyby ten test, který musíme dělat jako první termín, nebyl nastaven tak, aby to prostě lidi neudělali. Jinak je to sympatický předmět. :-)

   Hezký zbytek prázdnin Lapinko! Brzy se uvidíme na bitevním poli! :-)

   Vymazat
  2. Mne se Lienka také snažila uklidnit, ale připadám si úplně dutá. :-) Nám průběžné testy zrušili, ale tím hůř se člověk dokope k průběžnému učení. A třeba náš zápočet byl prý před pár lety celá zkouška, to potěší. :))
   Celkově jsme takový pokusný ročník - změny v anče, histole, embryologii, latině a letos nejspíš i anglina. Pf. :-D

   Děkuju, bitevní pole je výstižné. :-)

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)