sobota 1. října 2016

Jak probíhala Noc vědců?


Jak jste si mohli dozajista všimnout, téměř dva týdny předem jsem avizoval na stránkách, že Olomoucká univerzita nebude za ostatními pozadu a 30. září zpřístupní své prostory při příležitosti Noci vědců. Návštěvníci (a že jich byly davy!) se tak mohli projít po ústavech histologie, anatomie, patfyzu a CENTESIMa (centrum simulátorů a výkonů ve zdravotnictví). Protože mám zapsanou popularizaci medicíny, není žádný div, že vám teď můžu zprostředkovat ty nejsrdečnější momenty z pohledu organizátora, který si vybral za místo svého působení anatomické muzeum. :-)
Proč tak vůbec činím? Protože právě tyhle momenty, kdy za vámi přijde velice zvídavé dítko a začne se ptát s takových roztomilým ostychem, a vy odpověď znáte a mu se očka rozzáří, jsou k nezaplacení! V těchto chvílích začíná mít celé studium smysl.

O půl šesté proběhl sraz všech lidí, kteří budou dohlížet na hladký průběh celé akce. Dostali jsme bagety, koláčky (kdybych to věděl, nechystal bych si jak hlupák svačinu!), minerálku a dokonce i fakultní tričko! A já si myslel, že je to předmět jen za kredity. :-)

Hned co se otevřely dveře s šestou hodinou, tak se zavřely až těsně před půlnocí, což byl pro mne šok, nečekal jsem, že nás tolik lidí v tom sklepě najde. Vlastně jsem ani nečekal, že o naše malé a skromné anatomické muzeum bude tak obrovský zájem... A ejhle, davy proudily, lidi se vyptávali, děti nevěřícně koukaly... Jen fotit se nesmělo pod přísným zákazem. A pak nám tam napochodují internisti z fakultky a začnou fotit s bleskem a zvukem... Co na to zkrátka říct...

Snad se jen můžu podělit s nejčastějšími, nejvtipnějšími a nejkurioznějšími dotazy návštěvníků:
1) A to jsou figuríny nebo to je živé?
2) A to se všechno musíte naučit?
3) A to jste ty děti (mimina) zabili, abyste je sem dali? (kupodivu se ptal dospělý a dokonce s kamennou tváří...)
4) A to vy jako na to můžete sahat?
5) A co se dělá s tou rukou nebo nohou, když se amputuje? To se vyhazuje do koše?
6) A to vy tomu rozumíte?
7) A to jste se museli naučit za pouhý rok?
8) A ta hlava je živá? (opravdu mi už řádně cukaly koutky, když jsem odpovídal, že pokud ano, tak ta preparace a zalití do formaldehydu byla velká chyba)
9) A ti lidi na těch jmenovkách, to jsou ti mrtví? (tady už jsem se zasmál při představě, že některá ze jmen ještě stále učí a následně jsem vysvětlil, že to jsou lidé, kteří se rozhodli sebe preparát zvěčnit)
10) A ta lebka tam nahoře, ta patří Homo habilis? My jsme se to teď učili ve škole a mám pocit, že je to on. (řekl mi takový malý hoch a ukazoval na nějaký model staré lebky úplně nahoře v regálu na téměř zaprášené polici)

A závěrem ještě musím konstatovat, že se většina ptala na to, co je v tu chvíli trápí. Na druhou stranu je fajn, že se lidé zajímají o to, co jim je. Že mohou právě pomocí takových akcí vidět, jak to vypadá uvnitř... Takže muži hledali prostatu, ženy zase štítnou žlázu. Pak se vyptávali na menisky, zkřížené vazy a kolena. :-)

Čím se rozloučit? Zkušenost k nezaplacení a zážitek nepopsatelný! Jo a něco po té zkoušce fakt v hlavě i zůstalo!

0 komentářů:

Okomentovat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)