úterý 13. prosince 2016

Zápočty? Průběžné testy? Na víc se nezmůžete?

Druhák je lehčí. Říkaj to všichni, tak to musí bejt pravda. Je to stejný jako že komunisti jsou ti zlí a že Američané jsou tlustí. Lidé, kteří tohle vypustili z pusy jako první, pomalu ale jistě vymírají a my už ani nevíme, co je k tomu vedlo. 
Tady bude test, tohle udělejte prakticky, z tohoto se pěkně prosím poserte jo a abychom nezapomněli k zápočtu je potřeba 120% docházka, krev jednorožce a motivační dopis.

Už během semestru se nám ročník pomalu rozdělil na dva tábory - jeden lobbuje za histologii a ti druzí kopou za biochemku.
Histologové si pro nás letos připravili Hunger games o mikroskopy. Jak jsem už psal kdysi dávno, patologové si stěžovali, že nejsme ve třeťáku schopni poznat, na co se vůbec v mikroskopu díváme, natož poznat tu patologii... To je docela logické, no. Histologové proto přišli se super nápadem - přidat další zastávku do via doloris ad zápočet - praktickou zkoušku z poznávání skleněných preparátů kterých je na fakultě strašně málo, protože se všechno demonstruje a zkouší na naskenovaných preparátech v počítači. Co z toho vyplývá? 250 studentů se dělí asi o 8 mikroskopů během pár hodin v týdnu, co je půjčovna skel otevřená. V reálu to vypadalo tak, že první nedočkavci čekali přede dveřmi ústavu klidně od šesti od rána, aby si mohli půjčit skla a nikdo je nepředběhl. Jeden z mých známých si dokonce nosil svůj vlastní mikroskop. Mě osobně teda úplně odradilo čekat takhle velkou frontu... ale aspoň jsem si ji vyfotil:
člověk by si myslel, že tím via doloris k zápočtu končí, ale ono ne! Osa zla Berlín-Řím-zápočet vypadá asi nějak takhle: průběžné testy (4 na 70 %) - praktická zkouška (nově zavedené skla) - zápočtový test (elektronické preparáty a elektronogramy) - zápočet.

Nyní už můžu s klidem v duši (a neklidem v ledvinách, které stále zápasí s exkrecí přebytečného kofeinu z těla) říct, že se to dá udělat, aniž bych musel stát tuto předlouhou řadu na iPreparát. Jak se bude situace dále vyvíjet? Stay tuned!

Biochemici si pro nás připravili patrně snadnějších 12 úkolů pro Asterixe. K zápočtu stačí udělat průběžné testy s celkovým součtem 70 % bodů. To zní fér. Pak bylo třeba odprezentovat vybrané téma před trojčlennou porotou v čele s garantem předmětu... Ok, asi pořád lepší než přejít neviditelné lano. No, poslední zastávka nás čeká příští týden, kdy si budeme muset dojít pro propustku A38 (praktický test diagnostické metody... vylosujeme výkon a vzorek a je třeba určit či je pacient v normě nebo patologický aspoň tak jsem to pobral... Vzhledem k tomu, že nám snad nic nevyšlo přesně jak mělo a ze zdravých děláme nemocné a naopak... To bude velmi zajímavé...

-----

Dám vám příklad z vašich životů... Už jste stavěli barák?
- biochemie
Nemůžete dělat internu, aniž byste neměli rádi stolici.
- biochemie
- Jak byste postupovali, kdybyste měli umýt pacientův genitál?
- No... jako by to byl můj vlastní!
 - základní výkony ve zdravotnictví
- Věděli byste, co je to digitální vybavení stolice?
- To... tam strčím ruku až po digitálky?
 - základní výkony ve zdravotnictví
- Nikam nespěchejte, do června máte času dost...
- zápočet z histologie
Naučte se záchranné otázky! Nedávno pan docent dal studentovi záchrannou otázku: Vitamin C... Po dvou semestrech fyziologie z něj vypadlo jediné slovo: CITRONY.
- fyziologie
-----

Po novém roce se můžete opět těšit, že se tu objeví všechny předměty za zimní semestr s nudným komentářem a odkazy.

Už se těším, až pojedu na svátky domů!


Dost pesimismů! Nechť jsou všechny bytosti šťastny! Punčujme! Vánoční trhy jsou tady! Nakupujme dárky! Vánoce jsou tady! Šťastné a histologické!

No uznejte sami, není tady krásně?

8 komentářů:

 1. A to som si myslela, že len po nás chcú veci, ktoré sa (takmer) nedajú urobiť. A úplna pravda s tým, že niekto čosi povedal a nie je to tak :D U nás sa hovorí : A kto tomu uverí nech sa mu nos hore dierkami obráti:D Ja už nikomu neverím,keď niečo povie, aj tak sú to všetko len kecy :D Aspoň nie som potom sklamaná.
  Krv jednorožca :D Nemalo to chybu :D A to neviditeľné lano takisto :D Super článok a dobre vystihnutý :D Držím prsty nech sa podarí dokončiť mission impossible :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Niee, všichni se máme stejně (špatně)! :D
   Hodně štěstí do nacházejícího zkouškového přeju, mission impossible se nakonec stala possible! :-) Třeba se ještě narychlo najde i ta krev jednorožce!

   Vymazat
 2. U toho digitálního vybavení jsem vyprskla smíchy. A nutno říci, že poslední dobou dobrou náladou neoplývám. :D
  Drž se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem rád! Kupodivu vyučující reagovala podobně! :D

   Vymazat
 3. Konečně zase článek od našeho mužského vůdce blogerů! Trochu pesimistická pravda, ač vtipná. Já si radši pořád říkám, že se to nějak zvládne a že to není tak hrozný (možná je to tím, že histolu máme za sebou?). Jo a taky pořád přemýšlím, kde vzít tu krev jednorožce, zdá se to beznadějné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty víš, jak polichotit a zvednout hladinu testosteronu! :) Máš pravdu, nějak se to vždycky zvládne, jen se ti posunou hranice zase o kousek dál. Tu histolu ti závidím! Snad se i mě zadaří!
   Kdybych náhodou našel pár kapek, podělím se s tebou, určitě se budou na mikru hodit! :D

   Vymazat
 4. Ta fronta na půjčení mikroskopů mě překvapila. Já jsem třeba na Albertově byla jediným zájemcem. Ale taky záleží, jaké ty mikroskopy mají v Olomoucí, já si mohla vypůjčit předpotopní exemplář, i když s dobrou optikou- a to je snad lepší si nosit ten svůj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nás taky, věř mi! Ty mikroskopy... jsou všeho druhu. Některé pamatují snad Leeuwenhoeka (paradoxně ty, na kterých mě zkoušeli!), ale ve třídách máme nové Olympusy. Problém byl spíše s těmi preparáty, některé byly vybledlé asi jako naše naděje na zkouškové na první pokus. :)

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)