úterý 18. dubna 2017

Slunce v duši


Moc dobře vím, že jsem dlouho nenapsal, asi proto, že přeci jen nemůžu psát o všem, co by mě napadlo. Možná taky proto, že mě toho už tolik nenapadá. Pokud máte nápad, co by vás ze zákoutí Hanácké metropole zajímalo, sem s tím! :-) Podělím se o toto nepovedené panorama z prvních nádherných jarních dnů. Je tu krásně.

♪ Mám slunce v duši, srdce silně buší, vytahuji šípy a natahuji kuši.. ♫
 
(pro ty, kdož uvažují, že by se někdy v budoucnu nechali očarovat Olomoucí tak silně, že budou zvažovat zdejší studium, přidávám video od jednoho šikovného pána, svého času doktoranda na PřF)

Jaro je tady! Každý jaro vnímáme trochu jinak. Prváci poznají, že je za okny jaro tak, že jim na stránky Čiháka začne přistávat různá muší a vosí havěť. Druhácí zjistí, že se vlády ujímá slunečné jaro, když přebíhají mezi nemocničním areálem na propedeutiku. A ti, kteří bydlí na Neředíně čas od času zaznamenají plavné zahájení hnojícího období.

 Mnozí si patrně všimli, že stále ještě chybí porce novinářské paparazzi dokumentace předmětů zimního semestru a spoustu dalšího, co jsem nasliboval. Hle, oficiální hlášení:
Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.

A co se děje mimo přívětivých stupňů Celsia? Polovině ročníku skončil povinný blok předmětu Lékařské psychologie. Budiž vysvobozeni, hossana! Jak poznáte, že se předmět vyučuje na psychiatrii? V pondělí vám slíbí, že termíny vypíšou ve čtvrtek odpoledne, což může vlastně znamenat i pátek ráno. Ve čtvrtek nic. V pátek nic. V pondělí (když se mi vybije mobil a nabíječka po ruce nikde není) vypíšou termíny od úterý‼ (empaticky pro méně vnímavé čtenáře - doslova ze dne na den). To by ještě tak nebylo úplně všechno, kdyby nenastavili deadline zápisu dříve, než vypsali samostatnou zkoušku. V praxi to znamená, že oficiálně termíny vypsali, ale nikdo se na těch 40 míst nemohl přihlásit. #psychiatrie
Abych vše uvedl na pravou míru. Je to docela funky zkouška. A funky přístup. Takže vlastně spolužáci, kteří se šli domluvit na vypsání dalších termínu byli vyzkoušeni téměř ve dveřích a za pár minut (doslova pár; pár = 2) odcházeli s áčkem v indexu. #psychiatrie
Jo a to nám ještě ani nezapsali zápočty z minulého semestru. Prej se moc stresujeme tím, co máme na papíře a ne tím, co máme v hlavě. Ty paní na studijním stejně nic nepoznají a my si máme udělat slunce v duši. #psychiatrie
Ještě že kvůli jednomu předmětu ze zimního semestru málem museli obzvláště nativní mluvčí Slovenského jazyka cestovat několik hodin pro zápis do indexu, aby se jim ve STAGu rozsvítila kolonka, bez které by nemohli pokračovat v letním semestru. Naštěstí jsme tuhle zlovůli vyřešili ke spokojenosti všech. A pak se nám psychiatři a psychologové diví. #psychiatrie

Ale abych nehejtoval jenom psychiatrii...
Ve fyziologii obkreslujeme EEG, protože ústav nemá k dispozici ani vyřazený přístroj pro nebohé zvídavé studenty. Aby si udělali přehled o tomto banálním úkolu pro Asterixe i takoví maturanti, hleďte, jak lapidárně to vypadá. lol.
http://frontalcortex.com/gallery/pics/33862d0bb418be1a46a7d79f0ae18d32.jpg

V mikře si přednášíme katastrofické preapokalyptické výjevy z blízké budoucnosti o tom, že vlastně věk lidí skončil a věk bakterií začal. Tolkien nehlal. Tady nepomohou ani Elfové z Roklinky.
Že vlastně nejsme lidé ale chodící kolonie bakterií.
Že vlastně nemáme bakterie, ale bakterie mají nás.
Mimo jiné se dovídáme, že bakterie je vlastně strašně prima tvor.
Nemůže lhát. Buď tam je nebo není.
Lidem tvalo vymyslet antibiotikum téměř několik tisíc let a bakteriím trvalo pouze dvacet let na to, aby si vypěstovaly rezistenci.
Tento souboj je předem prohraný, protože bakterie nepoužívají peníze k dosažení svých cílů.
Uzbrojí nás.

To zní docela pozivitně ne? Aspoň už možná matně trošku vidíme do toho, co vlastně medicína znamená. Ne, opravdu to není správné přečtení tractus spinobulbothalamocorticalis nebo odrecitování diagnozy akutní intermitentní porfyrie. Je to svět, kde je zub propojený se srdcem, srdce s nervem a nerv s uchem. Je to svět, kde se dva roky učíte, jak to v těle chodí, když se nic nepokazí.

A pak máte rok na to, abyste se naučili, že se všechno může posrat.
Aby to bylo poetičtější, tak se všechno může pokazit hned několika způsoby.
Jeden by byl málo.
Příroda nás patrně nesnáší.

Za všechno neseme zodpovědnost. Největší na nás padá za naši neznalost. Zatím nás nikdo převelice netrestá, nemáme právo neumět, ale máme právo neznat. Zatím nikdo naší chybou neumírá. Interní propedeutika. Předmět, ve kterém se dozvíte, že jste zodpovědni i za to, že propustit pacienta se zlomenou nohou, který bydlí ve třetím patře bez výtahu je osudová chyba. Upřímně doufám, že praxe se s teorií neslučuje. Už jen kvůli zdravému rozumu zdravotníků a slunci v duši.

Nemůžu se s vámi rozloučit tak pesimisticky:
Máme nezvykle dost volného času.
Druhák je krásné období.
Teda vlastně ani ne tak druhák jako pouze 4. semestr studia.
Pokud ovšem máte všechny předchozí zkoušky.
Držme si navzájem palce.
Nidky nevíte, kdy se to může stát vám stejně jako mě.
Medicína je týmový sport.

Je mi taky zároveň jasné, že se u mnohých nebožáků začíná drát myšlenka přijímaček na medicínu častěji, než by jejich frontální kortex chtěl. (taky to vidím ze statistik provozu, že články o přijímačkách a materiálech jsou bez jakýchkoliv pochyb to nejčtenější na této stránce, až mě to skoro mrzí, že jsem patrně nesepsal něco čtivějšího) Pro ně tady mám kratičký FAQ, za jehož inspiraci děkuju jednomu MEME.
Hodíš se na medicínu? Pak si určitě alespoň jednou odpovíš ano!

Nejčastější důvody proč studovat medicínu?

 Nesnáším spánek. Je pro slabochy.
Rád trávím svůj čas ve škole, klidně i navždy.
Nikdo nemůže přečíst poznámky, které napíšu rukou.
Rodiče neví, kam jinam investovat peníze a tak
rádi zafinancují šest let a několik meziročníků.
Už jsem si užil života.
Beze stresu se cítím vystresovaně.
Milerád zaplatím za všechny své dosavadní prohřešky.
Nechci se ženit (vdávat) dříve než ve svých čtyřiceti.
V bílé mi to zkrátka sluší.

3 komentáře:

 1. Skvělý článek! :) ♥

  OdpovědětVymazat
 2. :D :D :D :D :D :D :D :D Tak vtipně sepsaný zoufalství jsem už dlouho neviděla! :D :D Fakt pecka!
  To video - není i něco takového na Brno? O:)
  Já třeba jaro poznala tak, že jsem přestala vstávat za tmy...
  Potřebovala bych článek "jak nemyslet na zkoušky" abych přestala přemýšlet nad anatomií... Ten tractus je btw pěkná podpásovka, páč někteří to nemusí jen správně přečíst ale aktuálně by to měli umět vysvětlit. :D :D
  No a pro mě samozřejmě platí #Vbílémitozkrátkasluší. :D :D

  Víc článků prosííííím :) O:)

  OdpovědětVymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)