úterý 23. května 2017

Předzkouškový bolus optimismu

Hle, tolik radosti na jednom obrázku. Fotí se. Bouchají šampaňské. Pijí jej přímo z hrdla do hrdla. Běhají bosí. Fotí se znovu jen v jiné póze. Kreslí své jméno křídou před fakultu. Tohle jsou čerství doktoři. Ještě ráno se probudili jako my, obyčejní smrtelníci (kdo ví, jestli šli vůbec spát) a najednou, mávnutím proutkem a poslední státnicí: medicinae universae doctor.

Stojíme tam a pozorujeme tu nefalšovanou radost. Sdílíme ji s nimi. Opravdu máme radost taky. Je to možné? Vidíme tam známá jména. Dokonce i tam vidím i svého někdejšího asistenta vyučujícího anatomie. Tolik utrpení pro trochu křídy na chodníku. Hořkosladká symbolika. Nemůžu si pomoct, ale vždycky si vzpomenu na tento obrázek:
Fotka uživatele LOTR University memes. 
"Odteďka budou už jen makat ve špitále." neodpustil si se smíchem kamarád, který prochází kolem nás. "Podívej, jak jsou zachovalí, nevidím jediný šedý vlas." říká zase kamarádka, která se rozesmutnila, když v prváku nalezla během studia anatomie svůj první šedý vlas. "A teď si představte, že nás budou mít nastarost, až dostudujem my," dím já, "budou nás třeba zase jednou učit."
---
Zkouškové období je mimo jiné strašně specifickým markerem na naší fakultě. Čím jsme starší (čti, čím tady ve studovně zapouštíme kořeny delší dobu), tím více zkouškové představuje pomyslný živý přenos mistrovství světa. Z každé strany slyšíte: "Jak si vedou naši?" "Dávají to všichni?" nebo "Máte nějaké zprávy?" / Fandíme si. Radujeme se z každého prošlého. Podporujeme se. Přijde mi to pěkný. Ty vole. Snad jsem z té fyzioly nezačal tvořit estrogeny v přebytečném množství.
"Gratuluju k fyziole, jsi oběma nohama ve třeťáku." říkám kamarádovi, který právě na fakultní půdě otevírá vychlazenou Plzeň vítězství. "Když to tak říkáš, napadá mě, jestli je lístek do třeťáku výhra anebo důvod k depresi." směje se s prvním lokem.


---
Před hodinou mi zaklepala spolubydlící na dveře, že mi vrací Feneise, o kterém jsem ani nevěděl, že si ho kdy půjčila. Kdyby ho prodala, ani se to nedozvím. Charakter. Vyptávala se, jak dlouho tady ještě budu, že si jede vyřídit praxi a pak dorazí už jen na zkoušky. Že je tohle možná poslední chvíle, kdy se vidíme. Nejen před zkouškama. Možná i napořád. Spolubydlící studuje zubní lékařství prvním rokem. 
---
Tím vám všem chci píchnout bolus optimismu. 

Zažeňte podobně černé myšlenky. Jednou budete psát i vy své jméno křídou na zem. Kvůli tomu tady vlastně všichni jsme. Ve chvíli, kdy to bude nejčernější, vyvětrejte hlavu procházkou. Lehněte si do trávy. Na chvilku se zastavte. To byste sami nevěřili, kolik je v parku lidí. A oni se neučí. Ty kráso!

Přeju vám úspěšné zkouškové! Ať se i vám, kdož si chcete dobrovolně zruinovat život, podaří projít přijímacím řízením!

Abych se s vámi nerozloučil, jako bych měl těsně před ovulací (nikdy nevíte, bazální teplota ten peak LH odhalí), podělím se o tento nález:
Protože Mekáč zacílil svou skvělou kampaň i na nás s chytlavým sloganem: "V Mekáči chápou, že škola je teď moje priorita." lol. Nezbývá říct nic jiného než:
Medici všech zemí, k friťákům!


2 komentáře:

 1. Ahoj, v Olomouci máte kedy prvú prax v nemocnici?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý anonyme,
   první kontakt s nemocnicí zprostředkuje interní propedeutika z letního semestru druhého ročníku a první prázdninovou praxi absolvujeme v délce tří týdnů po druhém ročníku. :-)

   Vymazat

Zkuste se nějak podepisovat. Kdo se má v těch anonymech pak vyznat při odpovídání. Dík! :-)